OpenConf 7.20 - en to fr translation catalogue (655 entries)

en: %1$d-%2$d characters: letters, numbers, @, period (.), hyphen (-)
fr: %1$d-%2$d caractères: lettres, nombres, @, points (.), traits d'union (-)

en: %1$s field contains %2$d characters; limit is %3$s characters.
fr: Le champ %1$s contient %2$d caractères; la limite est de %3$s caractères.

en: %1$s field contains %2$d selection(s); limit is %3$s selection(s)
fr: Le champ %1$s contient %2$d sélections; la limite est de %3$s sélections.

en: %1$s field contains %2$d words; limit is %3$s words.
fr: Le champ %1$s contient %2$d mots; la limite est de %3$s mots.

en: %1$s field value is invalid: %2$s
fr: La valeur de champ %1$s  est invalide: %2$s

en: %d or more characters (any)
fr: %d caractères ou plus (tout type)

en: %s Abstract Submission, Peer Review, and Event Management System
fr: Révision par les pairs et système de gestion de conférence %s

en: %s Home
fr: Accueil %s

en: %s Peer Review and Submission Management System
fr: Révision par les pairs et système de gestion de conférence %s

en: %s field does not appear to be valid
fr: Le champ %s ne semble pas valide

en: %s field empty or invalid
fr: Champ %s vide ou invalide

en: %s field is required
fr: Le champ %s est obligatoire

en: 3 digit code on back of credit card, or 4 digit on front for AmEx
fr: 3 chiffres imprimé au dos de la carte; 4 chiffres imprimé à l'avant de la carte pour American Express

en: <a href="%s">Click here</a> to continue processing download.
fr: <a href="%s">Cliquez ici</a> pour continuer le téléchargement.

en: <p><strong>Thank you for your submission. Your submission ID number is [:sid:]. Please write this number down and include it in any communications with us.</strong></p>
    
    <p><strong>Below is the information submitted. We have also emailed a copy to the submission contact. If you notice any problems or do <em>not</em> receive the email within 24 hours, please contact us.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>
fr: <p><strong>Merci pour votre contribution. Le numéro de votre contribution est [:sid:]. Veuillez noter ce numéro afin de l’inclure dans toute éventuelle communication avec nous.</strong></p>
    
    <p><strong>Veuillez trouver ci-dessous les informations envoyées. Une copie été envoyée par courriel à l'auteur référent. Si vous apercevez des erreurs et/ou n’avez <em>pas</em> reçu de courriel après 24 heures, veuillez contacter l'administrateur.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>

en: <strong>Instructions:</strong> Select your bids from the pop-up menus in the Bid column, then click the <em>Save Bids</em> button at bottom.
fr: <strong>Instructions:</strong> Sélectionnez vos enchères à partir du menu pop-up dans la colonne Enchères, puis cliquez sur le bouton <em>Sauvegarder l'enchère</em> en bas.

en: A <a href="%s" target="_blank">blank review form</a> (that opens in a separate window) is available for you to print out if you prefer writing it out before typing it in.
fr: Un <a href="%s" target="_blank">formulaire de révision vide</a> imprimable (qui s'ouvre dans une fenêtre séparée) est disponible si vous préférez rédiger votre révision avant de la saisir.

en: A copy has also been emailed to the contact author.  If you notice any problems or do <em>not</em> receive the email within 24 hours, please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=submission edit problem - %2$s">Chair</a>.
fr: Une copie a été envoyée par courriel à l’auteur à contacter. Si vous remarquez des erreurs et/ou n’avez <em>pas</em> reçu de courriel après 24 heures, veuillez contacter <a href="mailto:%1$s?subject=Problème de modification de contribution - %2$s">l'administrateur</a>.

en: A message has been sent to your email address with a link to reset the password.
fr: Un message a été envoyé à votre adresse e-mail avec un lien pour réinitialiser le mot de passe.

en: A new post has been made in the discussion of submission:
fr: Un nouveau message a été publié dans la discussion au sujet de la contribution:

en: A rebuttal entry has already been submitted
fr: Une demande d'objection a déjà été envoyée

en: A request has been received to reset the password for an account with %s.  Please follow the link below to set a new password.  If you did not make this request, you may ignore this message.
fr: Une demande a été reçue pour réinitialiser le mot de passe pour un compte avec %s. S'il vous plaît suivez le lien ci-dessous pour définir un nouveau mot de passe. Si vous ne l'avez pas fait cette demande, vous pouvez ignorer ce message.

en: A reviewer has made this follow-up comment to the author's rebuttal:
fr: Un relecteur a publié ce commentaire de suivi en réponse à l'objection de l'auteur:

en: About
fr: Info

en: Abstract
fr: Résumé

en: Account
fr: Compte

en: Account Type
fr: Type de compte

en: Add Author
fr: Ajouter un auteur

en: Add a Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Address
fr: Adresse

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Advocate
fr: Défendre

en: All
fr: Tout

en: All Rebuttals
fr: Toutes les objections

en: All Threads
fr: Toutes les discussions

en: All times are UTC %1$s.  The time now is %2$s
fr: Les heures sont indiquées selon le fuseau horaire UTC %1$s.  Il est actuellement %2$s

en: Also, re-select the file
fr: Veuillez également resélectionner le fichier

en: Alternate Contact
fr: Contact alternatif

en: Alternate contact information, such as personal email address or telephone number; used only if unable to contact using above email address.
fr: Coordonnées alternatives, telles que courriel personnel, ou numéro de téléphone (utilisées uniquement en cas d'impossibilité de joindre l’auteur par l'adresse électronique ci-dessus).

en: An account for the email address entered already exists.  Would you like to <a href="%1$s">Sign In</a> or <a href="%2$s">Recover Username</a>?
fr: Un compte correspondant à cette adresse de courriel existe déjà. Voulez-vous <a href="%1$s">vous connecter</a> ou <a href="%2$s">récupérer le nom d'utilisateur</a>?

en: An error occurred sending out the email.
fr: Erreur lors de l'envoi du courriel.

en: Assign Reviews
fr: Assigner des révisions

en: Assigned
fr: Date assignée

en: At-a-Glance Program
fr: Aperçu du programme

en: Author
fr: Auteur

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d characters; limit is %4$s characters.
fr: Le champ %2$s de l'auteur %1$d contient %3$d caractères; la limite est de %4$s caractères.

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d selection(s); limit is %4$s selection(s)
fr: Le champ %2$s de l'auteur %1$d contient %3$d sélections; la limite est de %4$s sélections.

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d words; limit is %4$s words.
fr: Le champ %2$s de l'auteur %1$d contient %3$d mots; la limite est de %4$s mots.

en: Author %1$d %2$s field is required
fr: Les champs %1$d et %2$s sont obligatoires pour l'auteur

en: Author %1$d %2$s field value is invalid: %3$s
fr: La valeur de champ %2$s de l'auteur %1$d est invalide: %3$s

en: Author %d missing last name
fr: Nom de famille de l'auteur %d manquant

en: Author Comments
fr: Commentaires de l'auteur

en: Author Password Reset
fr: Réinitialiser le mot de passe de l'auteur

en: Author Rebuttal
fr: Objection de l'auteur

en: Author who will serve as the point of contact for correspondence about the submission.
fr: Auteur chargé des échanges relatifs à la contribution.

en: Author(s)
fr: Auteur(s)

en: Authors
fr: Auteurs

en: Authors information missing.
fr: Renseignements manquants sur les auteurs.

en: Balanced theory and practice
fr: Équilibré entre théorie et pratique

en: Bank Transfer
fr: Virement bancaire

en: Best Sub.
fr: Meilleure contrib.

en: Bid
fr: Enchère

en: Bid on Submissions
fr: Enchérir sur les contributions

en: Bid saved
fr: Enchère sauvegardée

en: Bidding
fr: Enchérir

en: Bidding is not open
fr: Les enchères ne sont pas ouvertes

en: Bids saved
fr: Enchères sauvegardées

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: Biography
fr: Biographie

en: CAPTCHA Check
fr: Vérification du CAPTCHA

en: CAPTCHA verification failed
fr: La vérification du CAPTCHA a échoué

en: Cancel Changes
fr: Annuler les modifications

en: Card Code (CVV)
fr: Code de sécurité

en: Card Expiration
fr: Expiration

en: Card Number
fr: Numéro de carte

en: Cardholder Name
fr: Nom du titulaire

en: Category
fr: Catégorie

en: Chair
fr: Administration

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Check
fr: Chèque

en: Check Status
fr: Vérifier l'état

en: Check Status is not available.
fr: La vérification de l'état n'est pas disponible.

en: Check as many as appropriate
fr: Cochez autant de cases que nécessaire

en: Check this box when you have finished the review for this submission.  This is used only to track how many outstanding reviews there are.  You will still be able to edit this review after checking this box, until the review deadline date.
fr: Cochez cette case quand vous aurez terminé de réviser la contribution. L'objectif est de comptabiliser le nombre de révisions existantes. Vous pourrez encore modifier cette révision après avoir coché cette case, jusqu'à la date limite d'envoi de la révision.

en: Check to highlight session
fr: Cocher pour mettre en évidence la session

en: City
fr: Ville

en: Clarity to present understanding
fr: Clarté de la compréhension actuelle

en: Clear Accept: Content, presentation, and writing meet professional norms; improvements may be advisable but acceptable as is
fr: Validation probable: le contenu, la présentation et le style correspondent aux normes profesionnelles ; des améliorations pourraient être apportées, mais le document est acceptable en l'état

en: Clicking the button below will result in your submission being withdrawn.
fr: En cliquant sur le bouton ci-dessous, votre contribution sera retiré.

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments for the Authors
fr: Commentaires pour les auteurs

en: Comments for the Program Committee (authors will not see these comments)
fr: Commentaires pour le comité du programme (les auteurs ne verront pas ces commentaires)

en: Comments to Chair
fr: Commentaires a l'administrateur

en: Committee Comments
fr: Commentaires du comité

en: Committee Member
fr: Membre du comité

en: Committee Member Profile Updated
fr: Le profil de membre du comité a été mis à jour

en: Committee Signup
fr: Inscription au comité

en: Committee sign-in is closed
fr: Inscription au comité fermée

en: Committee sign-up is closed
fr: L'inscription au Comité est fermée

en: Completed
fr: Terminé

en: Conceptualization
fr: Conceptualisation

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Consent
fr: Consentement

en: Constructive comments to the author(s) would be appreciated.
fr: Des commentaires constructifs pour le ou les auteur(s) seraient bienvenus.

en: Contact Author
fr: Auteur de référence

en: Contact author email does not seem valid
fr: Le courriel de l'auteur de référence semble invalide

en: Contact author invalid
fr: L'auteur de référence est invalide

en: Content
fr: Contenu

en: Contributor Role
fr: Rôle de contributeur

en: Copyright &copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>
fr: Droits d'auteur &copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>

en: Copyright&copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>
fr: Droits d'auteur &copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>

en: Country
fr: Pays

en: Create My Program
fr: Créer mon programme

en: Credit Card
fr: Carte de crédit

en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

en: Current password is not correct
fr: Le mot de passe actuel est incorrect

en: Data curation
fr: Conservation des données

en: Delete Author
fr: Supprimer l'auteur

en: Delete Author %1$d
fr: Supprimer l'auteur %1$d

en: Delete Review Assignments
fr: Supprimer les tâches de révision

en: Delete review data and unassign review(s)?
fr: Supprimer les données d'examen et annuler l'attribution des avis?

en: Department/Division
fr: Service/Division

en: Discussant
fr: Discutant

en: Discussants
fr: Discutants

en: Discussion Options
fr: Options de discussion

en: Discussion Post Notification
fr: Notification de message dans la discussion

en: Discussion Threads
fr: Fils de discussion

en: Discussions are closed
fr: Les discussions sont fermées

en: Discussions are currently closed
fr: Les discussions sont actuellement fermées

en: Don't know
fr: Je ne sais pas

en: Download
fr: Télécharger

en: Download All
fr: Télécharger All

en: Edit Submission
fr: Modifier une contribution

en: Either the submission does not exist, or you have not been assigned it for review.  If this is in error, please contact the <a href="mailto:%s?subject=Review error">Chair</a>.
fr: La contribution n'existe pas ou sa révision ne vous a pas été assignée. S'il s'agit d'une erreur, veuillez contacter <a href="mailto:%s?subject=Erreur de révision">l'administration</a>.

en: Email
fr: Courriel

en: Email Chair
fr: Contacter l'administrateur

en: Email Notification:
fr: Notification par courriel:

en: Email Reviewers
fr: Envoyer un courriel aux relecteurs

en: Email Submissions
fr: Envoyer les contributions par courriel

en: Email Username
fr: Courriel de l'utilisateur

en: Email address entered is invalid
fr: L'adresse de courriel saisie est invalide

en: Email does not match username.
fr: Le courriel ne correspond pas au nom d'utilisateur.

en: Email everyone in the above session
fr: Envoyez un email à tous dans la session ci-dessus

en: Email me a copy of this review
fr: M'envoyer une copie de cette révision par courriel

en: Emails will be sent to:
fr: Une confirmation sera envoyée à:

en: Enter
fr: Entrer

en: Enter keycode below and click the <em>Preview</em> button to preview the program.  Access is granted to the main program page only.
fr: Saisissez le code ci-dessous et cliquez sur le bouton <em>Aperçu</em> pour prévisualiser le programme.  L'accès n'est autorisé qu'à la page principale du projet.

en: Enter your current password and click the <em>Update Profile</em> button
fr: Saisissez votre mot de passe actuel et cliquez sur le bouton <em>Mettre à jour le profil</em>

en: Error assigning submission %1$d to reviewer %2$d.
fr: Erreur lors de l'assignation de la contribution  %1$d au relecteur %2$d.

en: Error checking for submissions
fr: Erreur lors de la vérification des contributions

en: Error checking submission ID
fr: Erreur lors de la vérification du numéro de contribution

en: Facebook Page
fr: Page Facebook

en: Familiarity
fr: Familiarité

en: Fields not correctly filled out
fr: Les champs ne sont pas remplis correctement

en: File
fr: Fichier

en: File Retrieval
fr: Récupération du fichier

en: File did not upload properly
fr: Le fichier n'a pas été chargé correctement

en: File does not exist
fr: Le fichier n'existe pas

en: File format invalid
fr: Le format du fichier est invalide

en: File is not available
fr: Le fichier n'est pas disponible

en: File missing
fr: Fichier manquant

en: File size limit is %s.
fr: La taille du fichier est limitée à %s.

en: File size too large
fr: La taille du fichier est trop volumineuse

en: File type
fr: Type de fichier

en: File type access is not available
fr: L'accès à ce type de fichier n'est pas disponible

en: File upload is not available
fr: Le chargement de fichier n'est pas disponible

en: File uploaded does not match format selected
fr: Le fichier chargé ne correspond pas au format sélectionné

en: File uploaded does not match format selected.  Please re-check and try again.  If you are unable to upload the file, contact the Chair.
fr: Le fichier chargé ne correspond pas au format sélectionné. Veuillez vérifier et réessayer. Si vous ne parvenez pas à charger le fichier, contactez l'administrateur.

en: File viewing is not available
fr: L'affichage du fichier n'est pas disponible

en: Files may no longer be viewed
fr: Les fichiers pourraient ne plus être visibles

en: Filter
fr: Filtre

en: First Name
fr: Prénom

en: First/Given Name
fr: Prénom

en: Following is a copy of your review for submission number [:sid:] submitted to [:OC_confName:].  Note that you will receive this email even if an error occurred during submission.
    
    [:fields:]
fr: Vous trouverez ci-dessous une copie de votre révision de la contribution numéro [:sid:] envoyée pour [:OC_confName:]. Notez que vous recevrez ce courriel même en cas d'erreur au cours de l'envoi.
    
    [:fields:]

en: Formal Analysis
fr: Analyse formelle

en: Full Program
fr: Programme complet

en: Funding acquisition
fr: Acquisition de financement

en: General Information
fr: Informations générales

en: Go
fr: Aller

en: Go to first new post
fr: Aller au premier nouveau message

en: Have a keycode?
fr: Avez-vous un code ?

en: High
fr: Élevé

en: High / Very Interested
fr: Haut/Très intéressé

en: Highly practical
fr: Hautement pratique

en: Highly theoretical
fr: Hautement théorique

en: Honorific
fr: Honorifique

en: However as not all required questions were answered, the review was not marked as completed.
fr: Cependant, comme vous n'avez pas répondu à toutes les questions obligatoires, votre révision n'apparaît pas comme terminée.

en: However, we were unable to update the database.
fr: Cependant, nous avons pu mettre à jour la base de données.

en: However, we were unable to update the format.
fr: Cependant, nous n'avons pas pu modifier le format.

en: I consent to the collection and use of my personal information, including receiving emails, consistent with the Privacy Policy linked above.
fr: Je consens à la collecte et à l'utilisation de mes informations personnelles, y compris la réception de courriels, dans le respect de la politique de confidentialité.

en: I consent to the collection of my personal information and to receive emails about the message below.
fr: Je consens à la collecte de mes informations personnelles et à recevoir des courriels à propos du message ci-dessous.

en: I have also obtained the consent of all other individuals whose information I provide.
fr: J'ai également obtenu le consentement de tous les autres individus dont je fournis les informations.

en: I have completed the review
fr: J'ai terminé la révision

en: ID
fr: Numéro

en: IEEE eCopyright
fr: eCopyright IEEE

en: If from reading the submission you know who the author is, how different is this from earlier submissions on the same topic by the same author? That is, is it the same as or a slight modification of other submissions, with little or no new information
fr: Si vous connaissez l'auteur de la contribution, est-elle différente des contributions réalisées précédement sur le même sujet par le même auteur ? C'est-à-dire, s'agit-il d'une copie ou d'une légère modification d'une autre contribution, avec peu ou pas d'informations nouvelles

en: If the download does not begin automatically, <a href="%s">click here to download</a>.
fr: Si le téléchargement ne démarre pas automatiquement, <a href="%s">cliquez ici pour télécharger</a>.

en: If you are already signed into OpenConf, you may view and reply to the post at:
fr: Si vous êtes déjà connecté à OpenConf, vous pouvez voir le message et y répondre sur:

en: If you click the "<em>forgot</em>" links, we will be glad to help you out.
fr: Si vous cliquez sur les liens  "<em>oubliés</em>", nous serons ravis de vous aider.

en: If you do not have a password, enter your email address and click the "Reset Password" button
fr: Si vous ne disposez pas d'un mot de passe, entrez votre adresse email et cliquez sur le "Réinitialiser le mot de passe" bouton

en: If you have any questions, please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s Committee Sign Up Question">Chair</a>
fr: Si vous avez des questions, veuillez contacter<a href="mailto:%1$s?subject=%2$s Question sur l'inscription au comité"> l'administrateur</a>

en: If you would like to create a personalized program, check the boxes next to the sessions you would like to attend, then click the Create My Program button at the bottom of the page.  You may then save or print your personalized program through your browser.
fr: Si vous voulez créer un programme personnalisé, cochez les cases indiquant les sessions auxquelles vous souhaitez assister, puis cliquez sur le bouton Créer mon programme en bas de la page. Vous pourrez ensuite sauvegarder ou imprimer votre programme personnalisé depuis votre navigateur.

en: In Conflict
fr: En conflit

en: Incorrect username or password.  Please try again below or <a href="%s">click here to reset your password</a>.
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect. Veuillez réessayer ci-dessous ou <a href="%s">cliquez ici pour recevoir un nouveau mot de passe</a>.

en: Incorrect username or password.  Please try again.  If you continue to have a problem signing in, please contact the <a href="mailto:%s?subject=sign-in problem">Chair</a>.
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect. Veuillez réessayer. Si vous rencontrez encore des problèmes de connexion, veuillez contacter <a href="mailto:%s?subject=problème de connexion">l'administrateur</a>.

en: Info
fr: Infos

en: Initiate Submission
fr: Initier la soumission

en: Invalid credentials
fr: Informations de compte est invalide

en: Invalid file type
fr: Type de fichier invalide

en: Invalid file type selected
fr: Le type de fichier sélectionné est invalide

en: Invalid proceedings selection
fr: Sélection de comptes-rendus invalide

en: Invalid program request
fr: Demande du programme invalide

en: Invalid request
fr: Demande invalide

en: Invalid submission
fr: Contribution invalide

en: Invalid submission ID
fr: Numéro de contribution invalide

en: Invalid submission ID or format.
fr: Numéro ou format de contribution invalide.

en: Invalid submission file: %s
fr: Le fichier de contribution %s est invalide

en: Invalid submission or bid
fr: Contribution ou enchère invalide

en: Invalid thread ID
fr: Numéro de fil invalide

en: Investigation
fr: Enquête

en: Is the submission length appropriate
fr: La longueur de la contribution est-elle appropriée

en: Is this submission a candidate for the best submission award
fr: Cette contribution est-elle candidate au prix de la meilleure contribution

en: It appears you were filling out a review form -- by signing back in right now with the same username, you will have the option to save the review.
fr: Il semblerait que vous étiez en train de remplir un formulaire de révision &#8211; en vous reconnectant immédiatement avec le même nom d'utilisateur, vous pourrez sauvegarder la révision.

en: Keycode
fr: Code

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Language
fr: Langue

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Last Post
fr: Dernier message

en: Last Update
fr: Dernière mise à jour

en: Last/Family Name
fr: Nom de famille

en: Leave these fields blank if you do not want to change the password
fr: Laissez les champs vides si vous ne voulez pas changer le mot de passe

en: Legend:
fr: Légende:

en: Length
fr: Longueur

en: LinkedIn Page
fr: Page LinkedIn

en: Links open in a new window
fr: Les liens s’ouvriront dans une nouvelle fenêtre

en: List of submissions made
fr: Liste des contributions réalisées

en: Location
fr: Emplacement

en: Low
fr: Faible

en: Low / No Expertise
fr: Bas/Aucune connaissance

en: Make Payment
fr: Effectuer le paiement

en: Make Submission
fr: Faire une contribution

en: Make the changes you want below, then enter your password for verification and click the <em>Update Profile</em> button at the bottom.
fr: Effectuez les changements que vous souhaitez ci-dessous, puis saisissez votre mot de passe pour vérification et cliquez sur le bouton  <em>Mettre à jour le profil</em> en bas.

en: Marginal Tend to Accept: Content has merit, but accuracy, clarity, completeness, and/or writing should and could be improved in time
fr: Tendance marginale à la validation : le contenu est bon, mais manque de précision, de clarté ou n'est pas complet, et/ou le style pourrait et devrait être amélioré

en: Marginal Tend to Reject: Not as badly flawed; major effort necessary to make acceptable but content well-covered in literature already
fr: Tendance marginale au rejet: défauts mineurs, effort important nécessaire pour rendre la contribution acceptable, mais bon contenu présent dans la rédaction

en: Maximum number of authors allowed by the Chair reached
fr: Le nombre d'auteurs maximal fixé par l'administrateur est atteint

en: Medium / Topic Knowledge
fr: Moyen/Connaissance du sujet

en: Member Home
fr: Accueil membre

en: Member ID %d
fr: Numéro de membre %d

en: Methodology
fr: Méthodologie

en: Mobile Program
fr: Programme mobile

en: Moderate
fr: Modéré

en: Moderately different from other submissions
fr: Modérément différent des autres contributions

en: Move Author Down
fr: Déplacer l'auteur vers le bas

en: Move Author Up
fr: Déplacer l'auteur vers le haut

en: Must Accept: Candidate for outstanding submission. Suggested improvements still appropriate
fr: Validation: candidat à une contribution mémorable. De légères améliorations peuvent cependant être apportées

en: My %s Program
fr: Mon programme %s

en: NOT uploaded
fr: NON chargé

en: Name
fr: Nom

en: New Advocate Assignment(s)
fr: Nouvelle(s) tâche(s) assignée(s) à défendre

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: New Reviewer Assignment(s)
fr: Nouvelle(s) tâche(s) de révision assignée(s)

en: New assignments have been made for you to advocate in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
fr: De nouvelles tâches vous ont été assignées pour que vous les défendiez dans le système OpenConf [:OC_confName:].
    
    
    [:assignments:]
    
    Merci.

en: New assignments have been made for you to review in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
fr: De nouvelles tâches vous ont été assignées pour que vous les révisiez  dans le système OpenConf [:OC_confName:].
    
    
    [:assignments:]
    
    Merci.

en: New information
fr: Nouvelles informations

en: New perspective, issue, or problem definition
fr: Nouvelle perspective, question ou définition du problème

en: No
fr: Non

en: No assignments found
fr: Aucune affectations n'a été trouvée

en: No author rebuttal
fr: Pas d'objection de l'auteur

en: No comments have been posted yet.
fr: Aucun commentaire n'a été publié pour le moment.

en: No program sessions were selected.
fr: Aucune session du programme n'a été sélectionnée.

en: No rebuttal made
fr: Aucune objection n'a été faite

en: No reviewers have provided follow up comments
fr: Aucun relecteur n'a publié de suivi

en: No reviewers have signed up yet
fr: Aucun relecteur inscrit pour le moment

en: No reviews found
fr: Aucune révision n'a été trouvée

en: No submissions are available
fr: Aucune contribution n'est disponible

en: No submissions have been made yet.
fr: Aucune contribution n'a encore été faite.

en: Not much
fr: Pas beaucoup

en: Note that if the above web address is broken across multiple lines, you will need to copy/paste into one line.
fr: Notez que si l'url ci-dessus est divisée sur plusieurs lignes, vous devrez la copier-coller en une seule ligne.

en: Note that if your session times out, you may not receive an email; you should log back in right away to recover the review.
fr: Notez que si votre session expire, vous ne recevrez pas de courriel, mais devrez vous reconnecter immédiatement pour récupérer votre révision.

en: Note that if your session times out, you will not receive an email; instead you should log back in right away to recover the review.
fr: Notez que si votre session expire, vous ne recevrez pas de courriel, mais devrez vous reconnecter immédiatement pour récupérer votre révision.

en: Note: <b>bold</b> submission titles indicate ones assigned to you
fr: Note: les contributions dont les titres sont en gras sont celles qui vous ont été assignées

en: Note: Session times out after %d minutes of inactivity
fr: Note: la session expire après %d minutes d'inactivité

en: Nothing found
fr: Rien n'a été trouvé

en: Notification sent to %1$s (%2$d)
fr: Notification envoyée à %1$s (%2$d).

en: Notify Reviewer(s)
fr: Informer le(s) relecteur(s)

en: Off
fr: Désactivé

en: On
fr: Activé

en: Once you submit the form, payment information will be displayed.
fr: Une fois que vous soumettez le formulaire, les informations de paiement s'affiche.

en: One or more author's data skipped.  Please enter authors sequentially.
fr: Les données d'un ou de plusieurs auteurs ont été passées. Veuillez saisir les auteurs dans l'ordre.

en: One or more files were not found or too large to include in the ZIP archive.
fr: Un ou plusieurs fichiers sont introuvables ou trop grand pour inclure dans l'archive ZIP.

en: Optional Comments
fr: Commentaires facultatifs

en: Options saved
fr: Options enregistrées

en: Organization
fr: Organisation

en: Other
fr: Autre

en: Overall Value Added to the Field
fr: Valeur totale ajoutée au champ

en: PC Comments
fr: Commentaires du comité du programme

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password entered is not valid for submission ID %s
fr: Le mot de passe saisi ne correspond pas au numéro de contribution %s

en: Password must be at least %d characters
fr: Mot de passe doit comporter au moins %d caractères

en: Password must be entered twice
fr: Le mot de passe doit être saisi deux fois

en: Passwords entered do not match
fr: Les mots de passe saisis ne correspondent pas

en: Payment Information
fr: Informations de paiement

en: Payment Type
fr: Type de paiement

en: Pending
fr: En attente

en: Per your request, here is a list of submissions made to the %s OpenConf system with you listed as the contact:
fr: Suite à votre demande, voici une liste de contributions faites au système %s OpenConf où vous figurez comme contact:

en: Per your request, we have issued you a new password for accessing the %s OpenConf system.  The new password is:
fr: Suite à votre demande, nous vous avons créé un nouveau mot de passe pour accéder au système %s OpenConf. Le nouveau mot de passe est:

en: Personal Info
fr: Infos personnelles

en: Photo Link
fr: Lien Photo

en: Please <a href="%1$s">try again</a>.  If the problem persists, contact the <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">Chair</a>
fr: Veuillez <a href="%1$s">réessayer</a>.  Si le problème persiste, veuillez contacter <a href="mailto:%2$s?subject=Échec de chargement de fichier">l'administrateur</a>

en: Please check back
fr: Veuillez vérifier

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out.  When ready, click on the Initiate Submission button below once.
fr: Veuillez vérifier vos réponses afin de vous assurer que le formulaire est complet. Lorsque vous aurez terminé, veuillez cliquer une fois sur le bouton Initier la soumission.

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out.  When ready, click on the Make Submission button below once.
fr: Veuillez vérifier vos réponses afin de vous assurer que le formulaire est complet. Lorsque vous aurez terminé, veuillez cliquer une fois sur le bouton Faire une contribution.

en: Please check the following:
fr: Veuillez vérifier les éléments suivants:

en: Please complete your review first
fr: Veuillez d'abord terminer votre révision

en: Please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s">Chair</a>.
fr: Veuillez contacter <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s">l'administrateur</a>.

en: Please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=OpenConf problem&body=%2$s">Chair</a>.
fr: Veuillez contacter<a href="mailto:%1$s?subject=Problème avec OpenConf&body=%2$s">l'administrateur</a>.

en: Please contact the Chair with any questions.
fr: Pour toute question, veuillez contacter l'administrateur.

en: Please contact the system administrator.
fr: Veuillez contacter l'administrateur du système.

en: Please correct the following:
fr: Veuillez corriger les éléments suivants :

en: Please enter a password you will remember. The submission ID, which you will receive via email upon submission of this form, along with this password will allow you to make future changes to this submission.
fr: Veuillez saisir un mot de passe facile à mémoriser. Vous recevrez un numéro de contribution par courriel qui vous permettra, en complément ce mot de passe, de modifier ultérieurement votre contribution .

en: Please enter the email you registered with below
fr: Veuillez indiquer le courriel avec lequel vous vous êtes inscrit ci-dessous

en: Please enter your email address below and click on <em>Email Submissions</em>.  We will then email you a list of submissions for which you are the contact author.
fr: Veuillez saisir votre adresse de courriel ci-dessous puis cliquez sur <em>Envoyer les contributions</em>. Nous vous enverrons la liste des contributions dont vous êtes l'auteur référent.

en: Please enter your submission id and the contact author's email below
fr: Veuillez saisir ci-dessous le numéro de votre contribution et le courriel de l'auteur référent

en: Please enter your username and the email you registered with below
fr: Veuillez saisir ci-dessous le nom d'utilisateur et le courriel avec lesquels vous vous êtes inscrit

en: Please fill in all fields.
fr: Veuillez remplir tous les champs.

en: Please fill out this form completely.
fr: S'il vous plaît remplir ce formulaire complètement.

en: Please go back and check that the correct submission ID and password were entered.
fr: Veuillez retourner à la page précédente et vérifier le numéro de contribution et le mot de passe.

en: Please go back and select at least one submission and one reviewer
fr: Veuillez retourner à la page précédente et sélectionner au moins une contribution et un relecteur

en: Please have your file ready to upload before clicking the button below.  You will have %d minutes to upload the file once you click the button.
fr: Veuillez préparer le fichier que vous souhaitez charger avant de cliquer sur le bouton ci-dessous. Vous aurez %d minutes pour télécharger le fichier une fois cliqué sur le bouton.

en: Please select proceedings to view:
fr: Sélectionnez les comptes-rendus à afficher:

en: Position
fr: Poste

en: Position/Title
fr: Intitulé du poste

en: Post Comment
fr: Publier un commentaire

en: Postcode/Zip
fr: Code Postal

en: Posts
fr: Messages

en: Powered by <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a><sup>&reg;</sup>
fr: Fourni par <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a><sup>&reg;</sup>

en: Presenter
fr: Présentateur

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview Comment
fr: Aperçu du commentaire

en: Preview Post
fr: Aperçu du post

en: Prior Work Diff.
fr: Diffusion préalable du travail

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: Probable Reject: Basic flaws in content or presentation or very poorly written
fr: Rejet probable: défauts dans le contenu ou dans la présentation, ou style rédactionnel très médiocre

en: Proceed with withdrawing submission?
fr: Poursuivre l'annulation de la contribution ?

en: Proceedings
fr: Comptes-rendus

en: Proceedings are not available
fr: Les comptes-rendus ne sont pas disponibles

en: Processing...
fr: Traitement en cours...

en: Program
fr: Programme

en: Program Committee
fr: Comité du programme

en: Program Committee Signup
fr: Inscription au comité du programme

en: Program Preview
fr: Aperçu du programme

en: Program is not available
fr: Le programme n'est pas disponible

en: Program is not available.
fr: Le programme n'est pas disponible.

en: Project administration
fr: Administration de projet

en: Re-enter Password
fr: Resaisissez le mot de passe

en: Re-uploading a review file for a submission will replace the existing file.
fr: Le fait de recharger un fichier de révision pour une contribution remplacera le fichier existant.

en: Reasons must be included for all submissions, because they help us determine what to do when reviewers disagree with each other.
fr: Des explications doivent accompagner toutes les contributions, car elles nous aident à déterminer ce que nous devons faire en cas de désaccord entre les relecteurs.

en: Rebuttal
fr: Objections

en: Rebuttal Update
fr: Mise à jour de l'objection

en: Rebuttal not found
fr: Objection non trouvée

en: Rebuttals
fr: Objections

en: Receive email notification whenever a post is made for a submission you are assigned to
fr: Recevoir un courriel chaque fois qu'un message est publié à propos d'une contribution à laquelle vous êtes assigné

en: Recommendation
fr: Recommandation

en: Recommendation has been submitted.
fr: La recommandation a été envoyée.

en: Redirecting... Click <a href="%s">here</a> if page does not update automatically in 10 seconds.
fr: Redirigé... Cliquez <a href="%s">ici</a> ici si la page ne met pas automatiquement en 10 secondes.

en: Reject: Content inappropriate to the conference or has little merit
fr: Rejet: contenu inapproprié à la conférence ou de peu d'intérêt

en: Relates to the confidence you have in your review
fr: En rapport avec la confiance que vous avez en votre révision

en: Request invalid
fr: Demande invalide

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Resources
fr: Ressources

en: Responses
fr: Réponses

en: Return to Member home page
fr: Retour à la page principale du comité

en: Return to Recommendation
fr: Retour à la page de recommandation

en: Return to Review
fr: Retour à la page de révision

en: Review
fr: Révision

en: Review Committee
fr: Comité des relecteurs

en: Review File
fr: Réviser un fichier

en: Review and Program Committees
fr: Comités de relecture et de programme

en: Review completed
fr: Révision terminée

en: Review has been submitted.
fr: La révision a été envoyée.

en: Review must be completed prior to accessing discussion
fr: La révision doit être terminée pour pouvoir accéder à la discussion

en: Review not yet completed
fr: La révision n'est pas encore terminée

en: Review of submission [:sid:]
fr: Révision de contribution [:sid:]

en: Review(s) Completed
fr: Révision terminée

en: Review(s) for the [:OC_confName:] submission below have been completed:
    
    [:title:]
fr: Les révisions pour la soumission ci-dessous à [:OC_confName:] ont été complétées:
    
    [:title:]

en: Reviewer
fr: Relecteur

en: Reviewer %s
fr: Relecteurs %s

en: Reviewer Comments
fr: Commentaires des relecteurs

en: Reviewer Committee Signup
fr: Inscription au comité des relecteurs

en: Reviewer Familiarity with Subject Matter
fr: Familiarité du relecteur avec le sujet

en: Reviewer Follow-up:
fr: Suivi des relecteurs:

en: Reviewer ID
fr: Numéro de relecteur

en: Reviewer ID is invalid.
fr: Le numéro de relecteur est invalide.

en: Reviewer file upload is closed
fr: Le chargement des fichiers de révision est fermé

en: Reviewers
fr: Relecteurs

en: Reviewers are not permitted access to this file type
fr: Les relecteurs ne sont pas autorisés à accéder à ce type de fichiers

en: Reviews
fr: Révisions

en: Sample Review
fr: Exemple de révision

en: Sample Review Form - Fill in and submit review by clicking the submission title on main reviewer page
fr: Exemple de formulaire de révision - Remplissez-le et envoyez la révision en cliquant sur le titre de la contribution sur la page principale des relecteurs

en: Save Bids
fr: Sauvegarder les enchères

en: Save Options
fr: Enregistrer les options

en: Score
fr: Pointage

en: Search
fr: Chercher

en: See Reviewer Comments
fr: Voir les commentaires des relecteurs

en: Select File for Upload
fr: Sélectionner le fichier à charger

en: Select Reviewer(s):
fr: Sélectionnez le(s) relecteur(s):

en: Select Submission(s):
fr: Sélectionnez la/les contribution(s):

en: Select review file
fr: Sélectionnez un fichier de révision

en: Send Email
fr: Envoyer courriel

en: Session Chair
fr: Président de séance

en: Session Chairs
fr: Présidents de la séance

en: Session Chairs and Discussants
fr: Présidents de la séance et Discutants

en: Session Info
fr: Informations de la session

en: Session expired.  Please <a href="%s">sign in</a> again.
fr: La session a expiré. Veuillez vous<a href="%s"> reconnecter</a>.

en: Session is not available
fr: La session n'est pas disponible

en: Set
fr: Régler

en: Settings prohibit viewing additional submission information
fr: Les réglages interdisent l'affichage d'informations complémentaires sur la contribution

en: Should your session timeout while filling out this review, log back in right away as we may be able to recover your review.
fr: Si votre session expire pendant que vous réalisez cette révision, reconnectez-vous immédiatement pour que nous essayions de récupérer votre révision.

en: Sign In
fr: Connexion

en: Sign Out
fr: Se déconnecter

en: Sign Up
fr: Inscription

en: Signed in as: %1$s (%2$d)
fr: Connecté en tant que: %1$s (%2$d)

en: Software
fr: Logiciel

en: Speakers
fr: Présentateurs

en: State/Province
fr: État/Province

en: Status
fr: État

en: Student
fr: Étudiant(e)

en: Subject
fr: Objet

en: Submission
fr: Contribution

en: Submission %1$d assigned to reviewer %2$d.
fr: Contribution  %1$d assignée au relecteur %2$d.

en: Submission %1$d was already assigned reviewer %2$d.
fr: La contribution  %1$d  a déjà été assignée au relecteur %2$d.

en: Submission Categorization
fr: Catégorie de la contribution

en: Submission Fee
fr: Frais de soumission

en: Submission ID
fr: Numéro de contribution

en: Submission ID %1$d is in conflict with reviewer ID %2$d.
fr: La contribution %1$d est en conflit avec le relecteur %2$d.

en: Submission ID %d Discussion
fr: Discussion de la contribution numéro %d

en: Submission ID %d was not found
fr: La contribution %d est introuvable

en: Submission ID %s
fr: Numéro de contribution %s

en: Submission ID %s file uploaded
fr: Le fichier correspondant au numéro de contribution %s a été chargé

en: Submission ID %s has been uploaded.
fr: La contribution numéro %s a été chargée.

en: Submission ID [:sid:]
fr: Numéro de contribution [:sid:]

en: Submission ID [:sid:] file uploaded
fr: Le fichier correspondant au numéro de contribution [:sid:] a été chargé

en: Submission ID [:sid:] has been uploaded.
    
    [:error:]
fr: La contribution numéro [:sid:] a été chargée.
    
    [:error:]

en: Submission ID is invalid
fr: Le numéro de contribution est invalide

en: Submission ID or contact author's email invalid.
fr: Numéro de contribution ou courriel de l'auteur référent invalide.

en: Submission ID or password entered is incorrect
fr: Numéro de contribution ou mot de passe incorrect

en: Submission Information
fr: Informations de soumission

en: Submission Summary
fr: Sommaire des contributions

en: Submission Title
fr: Titre de la contribution

en: Submission Type
fr: Type de contribution

en: Submission Update ID [:sid:]
fr: Numéro de mise à jour de la contribution [:sid:]

en: Submission Withdraw - ID [:sid:]
fr: Contribution annulée -  numéro [:sid:]

en: Submission [:sid:] Withdrawn
fr: Contribution [:sid:] annulée

en: Submission edits are no longer available.
fr: Les modifications de la contribution ne sont plus disponibles.

en: Submission is not available
fr: La contribution n'est pas disponible

en: Submission summary is not available
fr: Le sommaire des contributions n'est pas disponible

en: Submission withdraw is not available.
fr: L'annulation de la contribution n'est pas disponible.

en: Submissions are closed.
fr: Les contributions sont closes.

en: Submissions assigned for review:
fr: Contributions devant être révisées:

en: Submissions to Advocate:
fr: Contributions à défendre:

en: Submissions to Review:
fr: Contributions à réviser:

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit Changes
fr: Envoyer les modifications

en: Submit Copyright
fr: Envoyer Copyright

en: Submit Follow-up
fr: Publier un suivi

en: Submit Rebuttal
fr: Envoyer une objection

en: Submit Recommendation
fr: Envoyer la recommandation

en: Submit Review
fr: Envoyer la révision

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Supervision
fr: Surveillance

en: TIP: Use a local text editor to write your review, and then select/copy the information below.  This way, in case of a network outage, you won't lose the review.
fr: Conseil: utilisez un éditeur de texte local pour écrire votre révision, puis copiez-collez les informations ci-dessous. Ainsi, en cas d'interruption du réseau, vous ne perdrez pas votre révision.

en: Talks
fr: Présentations

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Tends toward practical
fr: Tendance à être pratique

en: Tends towards theoretical
fr: Tend à être théorique

en: Thank you for signing up for the [:OC_confName:] [:committee:].  Below is the information you provided.  If you have any questions, please contact [:OC_pcemail:] or reply to this email.
    
    [:fields:]
fr: Merci de vous être inscrit au [:committee:] de [:OC_confName:]. Vous trouverez ci-dessous les informations que vous avez fournies. Si vous avez des questions, veuillez contacter [:OC_pcemail:] ou répondre à ce courriel.
    
    [:fields:]

en: Thank you for signing up.   We have emailed you a confirmation with your information.
fr: Merci de vous être inscrit. Nous vous avons envoyé un courriel de confirmation avec vos informations.

en: Thank you for your submission to [:OC_confName:].  Below is a copy of the information submitted for your records.
    
    [:fields:]
fr: Merci pour votre contribution à [:OC_confName:]. Veuillez trouver ci-dessous une copie des informations envoyées à conserver.
    
    [:fields:]

en: The ZIP archive has been created, and the download should begin shortly.
fr: L'archive ZIP a été créé, et le téléchargement devrait commencer prochainement.

en: The author has made the following rebuttal to the reviews:
fr: L'auteur a formulé les objections suivantes aux révisions:

en: The confirmation email will be sent to:
fr: L'email de confirmation sera envoyé à:

en: The file failed to load properly.  Please email it directly to the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s File failed - submission ID %3$s">Chair</a>
fr: Le fichier n'a pas été chargé correctement. Veuillez envoyer un courriel directement à <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s Échec du fichier - numéro de contribution %3$s">l'administration</a>

en: The file failed to load.
fr: Le chargement du fichier a échoué.

en: The file failed to load.  Please <a href="%1$s">try again</a>.  If the problem persists, contact the <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">Chair</a>
fr: Le chargement du fichier a échoué. Veuillez <a href="%1$s">réessayer</a>.  Si le problème persiste, contactez <a href="mailto:%2$s?subject=Échec du chargement de fichier">l'administration</a>

en: The keycode entered is incorrect.  Please click on the Back button to try again.  If you are still unable to access the committee sign up page, please contact the Chair.
fr: Le code saisi est incorrect. Veuillez cliquer sur le bouton Retour pour réessayer. Si vous ne réussissez toujours pas à accéder à la page d'inscription au comité, veuillez contacter l'administrateur.

en: The post follows below.
fr: Le message se trouve ci-dessous.

en: The program is not ready yet
fr: Le programme n'est pas encore prêt

en: The submission below has been withdrawn and is no longer assigned to you.
    	
    	[:sid:]. [:title:]
fr: La soumission suivante a été annulée et ne vous est plus assignée.
    	
    	[:sid:]. [:title:]

en: The submission below has been withdrawn at the author's request.  If you did not intend to withdraw the submission, please reply back.
    
    [:submission:]
fr: La contribution ci-dessous a été annulée à la demande de l'auteur. Si vous n'avez pas essayé d'annuler la contribution, veuillez contacter l'administrateur.
    
    [:submission:]

en: The submission has been updated.  Below is the information submitted.
fr: La contribution a été mise à jour. Veuillez trouver ci-dessous les informations envoyées.

en: The transaction failed for the following reason(s):
fr: L'opération a échoué pour la raison suivante:

en: There are no files available
fr: Aucun fichier n'est disponible

en: There are no files available for viewing
fr: Aucun fichier n'est disponible à l'affichage

en: There are no review files available for viewing
fr: Il n'y a pas de fichiers de révision disponibles

en: There are no reviewer comments as of yet
fr: Il n'y a pas de commentaires de la part des relecteurs pour l'instant

en: There are no submissions available for you to view.
fr: Il n'y a aucune contribution disponible pour vous.

en: There is a %1$d hour timeout for editing the submission.  Please <a href="%2$s">edit submission</a> once again
fr: Il y a un délai de %1$d heures pour modifier la contribution . Veuillez <a href="%2$s">modifier la contribution </a> encore une fois

en: There is a %d hour limit to complete updates
fr: Il y a une limite de %d heures pour terminer les mises à jour

en: This feature is currently disabled
fr: Cette fonction est actuellement désactivée

en: This submission appears to already have been made; please check your email for a confirmation.
fr: Il semble que la contribution ait déjà été faite ; veuillez vérifier votre courriel pour recevoir une confirmation.

en: This submission failed our security check, possibly due to you have signed in again, or a third-party having redirected you here.  Below is the information provided.  If you were attempting to submit a review, print this information out or copy/paste it to a new document so it can be re-entered; then <a href="%s">try again</a>.  If the problem persists, please contact the Chair.
fr: Votre contribution a échoué lors de notre vérification de sécurité, probablement parce que vous vous êtes reconnecté ou parce qu'une site tiers vous a redirigé. Veuillez trouver ci-dessous les informations fournies. Si vous étiez en train de tenter d'envoyer une révision, veuillez imprimer ces inofrmations ou copiez-collez-les pour pouvoir les resaisir, puis <a href="%s">réessayez</a>. Si le problème persiste, veuillez contacter l'administrateur.

en: This submission may not be viewed
fr: Cette contribution ne peut être affichée

en: This website uses cookies to provide essential services only.
fr: Ce site Web utilise des cookies pour fournir des services essentiels uniquement.

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Tip: Click on ID, Name, or Reviews on the line below to re-sort this list (page will reload)
fr: Conseil: cliquez sur Numéro, Nom ou Révisions sur la ligne ci-dessous pour réorganiser cette liste (la page se rechargera)

en: Title
fr: Titre

en: Title - click for recommendation form
fr: Titre - cliquez pour obtenir le formulaire de recommandation

en: Title - click for review form
fr: Titre - cliquez pour afficher le formulaire de révision

en: To add more authors, enable JavaScript and reload page.
fr: Pour ajouter plus d'auteurs, autorisez JavaScript et rechargez la page.

en: To help match submissions to reviewers and sessions, please select the area(s) most applicable to your submission
fr: Pour aider à assigner les contributions aux relecteurs et aux sessions, veuillez sélectionner les domaines qui s'applique le mieux à votre contribution

en: To help match submissions to reviewers, please select the area(s) most applicable to your submission
fr: Pour aider à assigner les contributions aux relecteurs, veuillez sélectionner les domaines qui s'applique le mieux à votre contribution

en: Topic
fr: Sujet

en: Topic Areas
fr: Domaines

en: Topic(s)
fr: Sujet(s)

en: Totally or largely different from other submissions
fr: Totalement ou en grande majorité différent des autres contributions

en: Totally or largely identical to other submissions
fr: Totalement ou en grande majorité identique aux autres contributions

en: Transaction Failed
fr: Transaction ayant échoué

en: Try again
fr: Réessayez

en: Twitter Page
fr: Page Twitter

en: Unable to add one or more authors or topics.
fr: Impossible d'ajouter plus d'auteurs ou de sujets.

en: Unable to add sessions
fr: Impossible d'ajouter des sessions

en: Unable to add topics
fr: Impossible d'ajouter des sujets

en: Unable to edit submission
fr: Impossible de modifier la contribution

en: Unable to email notification to <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)
fr: Impossible de notifier <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)

en: Unable to find submission ID %s
fr: Impossible de trouver le numéro de contribution %s

en: Unable to open file to check format
fr: Imposssible d'ouvrir le fichier pour vérifier le format

en: Unable to process request
fr: Impossible de traiter la requête

en: Unable to retrieve author(s) information
fr: Impossible d'extraire les infos sur le/les auteur(s)

en: Unable to retrieve file type
fr: Impossible de récupérer le type de fichier

en: Unable to retrieve information
fr: Il n'a pas été possible de récupérer les informations

en: Unable to retrieve review files
fr: Impossible de récupérer les fichiers de révision

en: Unable to retrieve session presentation authors
fr: Il n'a pas été possible  de retrouver les auteurs de la présentation de la session

en: Unable to retrieve session presentations
fr: Il n'a pas été possible de retrouver les présentations de la session

en: Unable to retrieve submission
fr: Impossible d'extraire la contribution

en: Unable to retrieve submissions
fr: Impossible d'extraire les contributions

en: Unable to retrieve topic(s) information
fr: Impossible d'extraire les infos sur le(s) sujet(s)

en: Unable to retrieve upload file type
fr: Impossible de récupérer le type de fichier chargé

en: Unable to retrieve upload file types
fr: Impossible de récupérer les types de fichier chargés

en: Unable to save bid
fr: Impossible de sauvegarder l'enchère

en: Unable to setup session to view review files
fr: Impossible de configurer la session pour afficher les fichiers de révision

en: Unable to store file
fr: Stockage du fichier impossible

en: Unable to update authors or topics (2)
fr: Impossible de modifier les auteurs ou les sujets (2)

en: Unable to update format.  Try again or notify Chair.
fr: Mise à jour du format impossible. Réessayez ou contactez l'administrateur.

en: Unable to update password
fr: Impossible de mettre à jour le mot de passe

en: Unable to update submission
fr: Impossible de mettre à jour la contribution

en: Unable to update topics
fr: Impossible de mettre à jour les sujets

en: Unable to verify file upload.
fr: Impossible de vérifier le chargement du fichier.

en: Unable to verify whether submission has already been made
fr: Impossible de vérifier si la contribution a déjà été faite

en: Unable to view file
fr: Impossible d'afficher le fichier

en: Unassign Reviews
fr: Désactiver les avis

en: Unsure
fr: Incertain

en: Update Profile
fr: Mise à jour du profil

en: Upload File
fr: Charger un fichier

en: Upload Review File
fr: Charger le fichier de révision

en: Upload Review Files
fr: Charger les fichiers de révision

en: Upload Type
fr: Charger un type

en: Upload a submission review file
fr: Charger un fichier de révision de la contribution

en: Upon payment receipt, a submission ID will be provided, which along with the password specified below, will allow you to edit and complete the submission.
fr: Dès réception de paiement, une ID de soumission sera fourni, qui, avec le mot de passe spécifié ci-dessous, vous permettra de modifier et de compléter la présentation.

en: Useful for your own record or in case there is some kind of error during updating.
fr: Utile pour vos archives, ou en cas d'erreur lors de la mise à jour.

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username Recovery
fr: Récupération du nom d'utilisateur

en: Username and/or password not valid.  Please try again.  If you continue to have a problem signing in, please <a href="../author/contact.php">contact the Chair</a>.
fr: Le nom d'utilisateur et/ou le mot de passe ne sont pas valides. Veuillez réessayer. Si vous rencontrez encore des problèmes pour vous connecter, veuillez <a href="mailto:../author/contact.php">contacter l'administrateur</a>.

en: Username is already taken; select a different username (or <a href="%s">Sign In</a> if you already registered)
fr: Ce nom d'utilisateur est déjà pris ; veuillez en choisir un autre (ou <a href="%s">connectez-vous</a> si vous êtes déjà inscrit)

en: Username must be between %1$d and %2$d characters: letters, numbers, period, hyphen, @
fr: Le nom d'utilisateur doit compter entre %1$d et %2$d caractères: lettres, chiffres, points, trait d'union, @

en: Valuable confirmation of present knowledge
fr: Confirmation de valeur des connaissances actuelles

en: Value
fr: Valeur

en: View Assignments
fr: Voir affectations

en: View File
fr: Voir le fichier

en: View Proceedings
fr: Voir les compte-rendus

en: View Review Files
fr: Voir les fichiers de révision

en: View Reviewer Comments
fr: Voir les commentaires des relecteurs

en: View Submission
fr: Voir votre contribution

en: View Submissions
fr: Afficher les contributions

en: Visualization
fr: Visualisation

en: We are generating a ZIP archive of the files.  Please do not close this page.  Once the ZIP archive is created, you will be prompted to save the file.
fr: Nous générons une archive ZIP des fichiers. S'il vous plaît ne pas fermer cette page. Une fois l'archive ZIP est créé, vous serez invité à enregistrer le fichier.

en: We are still waiting for the list of topics to be finalized before opening up for submissions. Please check back later.
fr: Nous attendons que l'administrateur finalise la liste des sujets avant de permettre l'envoi de contributions. Veuillez réessayer plus tard.

en: We could not record your rebuttal.  It is displayed above so you may copy it and try again
fr: Nous n'avons pas pu enregistrer votre objection. Celle-ci est affichée ci-dessous, vous pouvez donc la copier-coller et réessayer

en: We did not find any submissions where the contact author's email is %s
fr: Nous n'avons pas de contributions pour lesquelles le courriel de l'auteur soit %s

en: We encountered a problem withdrawing your submission.  Please contact the Chair.
fr: Nous avons rencontré un problème lors de l'annulation de votre contribution. Veuillez contacter l'administrateur.

en: We have emailed the list of submissions for which you are the contact author.
fr: Nous vous avons envoyé la liste des contributions pour lesquelles vous êtes l'auteur référent.

en: We have emailed you a new password.
fr: Un nouveau mot de passe vous a été envoyé par courriel.

en: We have emailed you a new password.  Once you receive it, please <a href="%s">sign in</a> and change it.
fr: Nous vous avons envoyé un nouveau mot de passe par courriel. Quand vous l'aurez reçu, veuillez <a href="%s">vous connecter</a> et le modifier.

en: We have emailed your username.  Once you receive it, you may <a href="%s">sign in here</a>.
fr: Nous vous avons envoyé par courriel votre nom d'utilisateur. Une fois reçu, vous pourrez <a href="%s">vous inscrire ici</a>.

en: We have encountered a problem:
fr: Nous avons rencontré un problème:

en: We have reset your password, but have been unable to email it to you.  Please contact the administrator.
fr: Nous avons modifié votre mot de passe, mais n'avons pas pu vous l'envoyer par courriel. Veuillez contacter l'administrateur.

en: We use these suggestions in assigning submissions to sessions for the conference, but not in determining whether the submission is accepted)
fr: Nous utilisons ces suggestions pour assigner les contributions à des sessions de conférence, mais pas pour déterminer si la contribution va être acceptée)

en: We were unable to automatically save your bid (reason: %1$s).<br />Please use the Save Bids button below.
fr: Nous n'avons pas pu sauvegarder automatiquement votre enchère (motif: %1$s).<br />Veuillez utiliser le bouton Sauvegarder l'enchère ci-dessous.

en: We were unable to automatically save your bid. This may have been due to your session timing out. Try opening up a new browser window, and signing in once again. Then revisit this window and click the Save Bid button below.
fr: Nous n'avons pas pu sauvegarder automatiquement votre enchère. Cela peut être dû à l'expiration de votre session. Essayez d'ouvrir une nouvelle fenêtre de votre navigateur et de vous reconnecter. Ensuite, revenez sur cette fenêtre et cliquez sur le bouton Sauvegarder l'enchère ci-dessous.

en: We were unable to send copy of the review via email
fr: Nous n'avons pas pu vous envoyer de copie de la révision par courriel

en: Web Site
fr: Site web

en: When you click on the <em>Copyright Submission</em> button below, you will be redirected to an IEEE server to process your copyright submission.
fr: En cliquant sur le bouton <em>Copyright Submission</em> ci-dessous, vous serez redirigé vers le serveur IEEE pour y gérer les droits d'auteurs de votre contribution.

en: Which of the following session(s) would be the most appropriate for this submission
fr: Parmi les sessions suivantes, laquelle/lesquelles seraient les plus appropriées pour cette contribution

en: Withdraw Submission
fr: Annuler une contribution

en: Writing - original draft
fr: Rédaction - projet original

en: Writing - review & editing
fr: Rédaction - révision et édition

en: X = Delete Author\n+ = Move Author Up\n&ndash; = Move Author Down\n\nNote: Only update author fields\nafter deleting/moving them
fr: X = Supprimer l\'auteur\n+ = Déplacer l\'auteur vers le haut\n&ndash; = Déplacer l\'auteur vers le bas\n\nNote: Ne modifiez les champs des auteurs\nqu\'après les avoir supprimés/modifiés

en: X = Delete Author\n+ = Move Author Up\n&ndash; = Move Author Down\n\nNote: Only update individual author fields once\nall deleting and moving has been done
fr: X = Supprimer l\'auteur\n+ = Déplacer l\'auteur vers le haut\n&ndash; = Déplacer l\'auteur vers le bas\n\nNote: Ne mettez à jour les champs des auteurs que quand\ntous les déplacements et suppressions ont été effectués

en: Yes
fr: Oui

en: You already appear to be signed into a committee account.  Please <a href="%s">sign out</a> first before trying to create a new account.
fr: Vous apparaissez comme déjà connecté à un compte du comité. Veuillez <a href="%s">vous déconnecter</a> avant de tenter de créer un nouveau compte.

en: You appear to have a conflict with this submission
fr: Vous apparaissez comme en étant en conflit avec cette contribution

en: You are not assigned to this submission
fr: Vous n'êtes pas assigné à cette contribution

en: You are not listed as being on the program committee
fr: Vous n'apparaissez pas sur la liste du comité du programme

en: You do not have any submissions assigned
fr: Vous n'avez aucune contribution assignée

en: You do not have any submissions to advocate.
fr: Vous n'avez aucune contribution à défendre.

en: You do not have any submissions to review.
fr: Vous n'avez aucune contribution à réviser.

en: You do not have permission to access the discussion
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette discussion

en: You do not have permission to retrieve this submission
fr: Vous n'avez pas la permission de récupérer cette contribution

en: You do not have permission to see the reviews for this submission
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir les révisions liées à cette contribution

en: You may change this password at any time by signing in to the OpenConf system and updating your profile.
fr: Vous pouvez changer ce mot de passe à tout moment en vous connectant au système OpenConf et en mettant à jour votre profil.

en: You may change this password by signing in to the OpenConf system and editing your submission.
fr: Vous pouvez changer ce mot de passe en vous connectant au système OpenConf et en modifiant votre contribution.

en: You may not make assignments to reviewer ID %d.
fr: Vous ne pouvez pas assigner de tâches au relecteur %d.

en: You may not make assignments to submission ID %d.
fr: Vous ne pouvez pas assigner de tâches à la contribution %d.

en: You may only submit a follow-up comment once.
fr: Vous ne pouvez publier de commentaire de suivi qu'une seule fois.

en: You may review or edit the submission <a href="%s">here</a>.
fr: Vous pouvez revoir ou modifier votre contribution <a href="%s">ici</a>.

en: You will have one hour from the time you sign in to retrieve review files.  After one hour, you will need to sign in again.
fr: Vous disposez d'une heure à partir de votre connexion pour récupérer les fichiers de révision. Au-delà d'une heure, vous devrez vous reconnecter.

en: Your Follow-up:
fr: Votre suivi :

en: Your consent is required and is subject to our Privacy Policy linked above.
fr: Votre consentement est requis et est sujet à notre politique de confidentialité.

en: Your file failed to load properly.  Please try <a href="%s">uploading just the file</a> or contact the Chair.
fr: Votre fichier n'a pas été chargé correctement. Veuillez essayer de <a href="%s">ne charger que le fichier</a> ou contacter l'administrateur.

en: Your follow-up has been recorded.
fr: Votre commentaire de suivi a été publié.

en: Your follow-up input is blank.
fr: Votre contribution de suivi est vide.

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Your payment could not be verified.  Please contact us for further assistance.
fr: Votre paiement n'a pas pu être vérifiée. S'il vous plaît nous contacter pour obtenir de l'aide.

en: Your payment was successful, however we were unable to issue a submission ID
fr: Votre paiement a réussi, mais nous avons été en mesure d'émettre un ID de soumission

en: Your profile has been successfully updated.  <a href="%s">Return to the main Committee page</a>.
fr: Votre profil a été mis à jour avec succès. <a href="%s">Retour à la page principale du comité</a>.

en: Your profile has been updated.
fr: Votre profil a été mis à jour.

en: Your profile has been updated.  The submitted information follows below:
    
    [:fields:]
fr: Votre profil a été mis à jour. Les informations envoyées figurent ci-dessous: 
    
    [:fields:]

en: Your rebuttal appears to be blank
fr: Votre objection semble vide

en: Your rebuttal has been recorded.
fr: Votre objection a été enregistrée.

en: Your review has not been saved.
fr: Votre révision n'a pas été sauvegardé.

en: Your session has timed out or you did not sign in properly.  Please sign in again.
fr: Votre session a expiré, ou vous ne vous êtes pas connecté correctement. Veuillez vous reconnecter.

en: Your session timed out prior to your submission being completed.  Would you like to submit it now?
fr: Votre session a expiré avant que votre contribution ne soit terminée. Voulez-vous l'envoyer maintenant ?

en: Your submission has been withdrawn.  If this is not what you intended to do, please contact the Chair.
fr: Votre contribution a été annulée. Si ce n’était pas votre intention, veuillez contacter l'administrateur.

en: Your username for accessing the %s OpenConf system is:
fr: Votre nom d'utilisateur pour accéder au système de %s OpenConf  est:

en: add to calendar
fr: ajouter au calendrier

en: check box to notify reviewer(s) that new assignments have been made
fr: cocher la case pour notifier le(s) relecteur(s) des nouvelles tâches lui/leur ayant été assignées

en: click to add more authors
fr: cliquez pour ajouter plus d'auteurs

en: click to reverse sort order
fr: cliquez pour inverser l'ordre de tri

en: file not available
fr: fichier non disponible

en: forgot ID?
fr: identifiant oublié ?

en: forgot password?
fr: mot de passe oublié ?

en: forgot username?
fr: nom d'utilisateur oublié ?

en: reverse sort order
fr: inverser l'ordre de tri

en: review form for submission ID %d
fr: formulaire de révision pour la contribution %d

en: see reviews and make recommendation for submission ID %d
fr: voir les révisions et faire une recommandation pour la contribution %d

en: sort by Submission ID
fr: trier par numéro de contribution

en: sort by last posting time
fr: classer par heure d'envoi

en: sort by score
fr: trier par score

en: unable to add one or more authors, but submission added.  Please edit submission.
fr: impossible d'ajouter un ou plusieurs auteurs, mais la contribution a été ajoutée. Veuillez modifier la contribution.

en: unable to add submission topic, but submission and authors added
fr: impossible d'ajouter le sujet, mais la contribution et les auteurs ont été ajoutés

en: unable to get submission ID
fr: impossible d'obtenir le numéro de contribution

en: unable to process submission
fr: impossible de traiter la contribution

en: uploaded
fr: chargé

en: view
fr: afficher

en: view abstract
fr: afficher le résumé

en: view and respond to rebuttal
fr: afficher et répondre à l'objection
