OpenConf 7.20 - en to it translation catalogue (659 entries)

en: %1$d-%2$d characters: letters, numbers, @, period (.), hyphen (-)
it: %1$d-%2$d caratteri: lettere, numeri, @, punto (.), trattino (-)

en: %1$s field contains %2$d characters; limit is %3$s characters.
it: Il campo %1$s contiene %2$d caratteri; il limite è %3$s caratteri.

en: %1$s field contains %2$d selection(s); limit is %3$s selection(s)
it: Il campo %1$s contiene %2$d selezioni; il limite è %3$s selezioni.

en: %1$s field contains %2$d words; limit is %3$s words.
it: Il campo %1$s contiene %2$d parole; il limite è %3$s parole.

en: %1$s field value is invalid: %2$s
it: Il valore del campo %1$s non è valido: %2$s

en: %d or more characters (any)
it: %d o più caratteri (qualunque)

en: %s Abstract Submission, Peer Review, and Event Management System
it: Sistema di Gestione %s per Peer Review e Conferenze

en: %s Home
it: Home %s

en: %s Peer Review and Submission Management System
it: Sistema di Gestione %s per Peer Review e Conferenze

en: %s field does not appear to be valid
it: Il campo %s non appare valido

en: %s field empty or invalid
it: Il campo %s  è vuoto o non valido

en: %s field is required
it: il campo %s è richiesto

en: 3 digit code on back of credit card, or 4 digit on front for AmEx
it: 3 cifre stampato sul retro della carta, 4 cifre stampato sul fronte per American Express

en: <a href="%s">Click here</a> to continue processing download.
it: <a href="%s">Clicca qui</a> per continuare il download.

en: <p><strong>Thank you for your submission. Your submission ID number is [:sid:]. Please write this number down and include it in any communications with us.</strong></p>
    
    <p><strong>Below is the information submitted. We have also emailed a copy to the submission contact. If you notice any problems or do <em>not</em> receive the email within 24 hours, please contact us.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>
it: <p><strong>Grazie per la tua pubblicazione. Il numero ID della tua pubblicazione è [:sid:]. Cortesemente scrivi questo numero e includilo in ogni comunicazione con noi.</strong></p>
    
    <p><strong>Qui di seguito trovi le informazioni inserite. Ne abbiamo anche inviato via email una copia all'autore di contatto. Se noti dei problemi o <em>non</em> hai ricevuto l'emai entro 24 ore, cortesemente contatta il Presidente.</strong></p>
    
    <p>[:formfields:]</p>

en: <strong>Instructions:</strong> Select your bids from the pop-up menus in the Bid column, then click the <em>Save Bids</em> button at bottom.
it: <strong>Instruzioni:</strong> Seleziona le tue offerte dai menù in pop-up nella colonna Offerta, poi clicca sul tasto <em>Salva Offerte</em> al fondo.

en: A <a href="%s" target="_blank">blank review form</a> (that opens in a separate window) is available for you to print out if you prefer writing it out before typing it in.
it: Un <a href="%s" target="_blank">modulo di revisione vuoto</a> (che si apre in una finestra separata) è disponibile per te per una stampa se preferisci scriverla prima di digitarlo.

en: A copy has also been emailed to the contact author.  If you notice any problems or do <em>not</em> receive the email within 24 hours, please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=submission edit problem - %2$s">Chair</a>.
it: Una copia è stata inoltre inviata via email all'autore di contatto. Se noti dei problemi o <em>non</em> ricevi l'email entro 24 ore, cortesemente contatta il <a href="mailto:%1$s?subject=submission edit problem - %2$s">Presidente</a>.

en: A message has been sent to your email address with a link to reset the password.
it: Un messaggio è stato inviato al tuo indirizzo di posta elettronica con un collegamento ipertestuale per reimpostare la password.

en: A new post has been made in the discussion of submission:
it: Un nuovo messaggio è stato inserito nella discussione della pubblicazione:

en: A rebuttal entry has already been submitted
it: Una obiezione è già stata inserita

en: A request has been received to reset the password for an account with %s.  Please follow the link below to set a new password.  If you did not make this request, you may ignore this message.
it: Una richiesta è stata ricevuta per reimpostare la password di un account con %s. Si prega di seguire il collegamento ipertestuale di seguito per impostare una nuova password. Se non hai fatto questa richiesta, è possibile ignorare questo messaggio.

en: A reviewer has made this follow-up comment to the author's rebuttal:
it: Un revisore ha fatto questo commento in replica alla obiezione dell'autore:

en: About
it: Informazioni

en: Abstract
it: Riassunto

en: Account Type
it: Tipo Di Account

en: Add Author
it: Aggiungi Autore

en: Add a Comment
it: Aggiungi un Commento

en: Address
it: Indirizzo

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Advocate
it: Sostenitore

en: All
it: Tutte

en: All Rebuttals
it: Tutte le obiezioni

en: All Threads
it: Tutte le Discussioni

en: All times are UTC %1$s.  The time now is %2$s
it: Tutti gli orari sono UTC %1$s. L'orario attuale è %2$s

en: Also, re-select the file
it: Inoltre, riseleziona il file

en: Alternate Contact
it: Contatti alternativi

en: Alternate contact information, such as personal email address or telephone number; used only if unable to contact using above email address.
it: Informazioni di contatto alternativa, come un indirizzo email personale oppure un numero di telefono; usato solo se non è possibile usare l'indirizzo email di cui sopra.

en: An account for the email address entered already exists.  Would you like to <a href="%1$s">Sign In</a> or <a href="%2$s">Recover Username</a>?
it: Un account esiste già per l'indirizzo email inserito. Vuoi <a href="%1$s">Entrare</a> oppure <a href="%2$s">Recuperare il Nome Utente</a>?

en: An error occurred sending out the email.
it: Si è verificato un errore nell'invio dell'email.

en: Assign Reviews
it: Assegna Revisioni

en: Assigned
it: Data Assegnato

en: At-a-Glance Program
it: Programma sott'occhio

en: Author
it: Autore

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d characters; limit is %4$s characters.
it: Il campo %2$s dell'autore %1$d contiene %3$d caratteri; il limite è %4$s caratteri.

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d selection(s); limit is %4$s selection(s)
it: Il campo %2$s dell'autore %1$d contiene %3$d selezioni; il limite è %4$s selezioni.

en: Author %1$d %2$s field contains %3$d words; limit is %4$s words.
it: Il campo %2$s dell'autore %1$d contiene %3$d parole; il limite è %4$s parole.

en: Author %1$d %2$s field is required
it: Il campo Autore %1$d %2$s è richiesto

en: Author %1$d %2$s field value is invalid: %3$s
it: Il valore del campo %2$s dell'autore %1$d non è valido: %3$s

en: Author %d missing last name
it: L'Autore %d non ha il cognome

en: Author Comments
it: Commenti dell'Autore

en: Author Password Reset
it: Reimposta la Password dell'Autore

en: Author Rebuttal
it: Obiezione dell'Autore

en: Author who will serve as the point of contact for correspondence about the submission.
it: L'autore che si adopererà come il punto di contatto per la corrispondenza sulla pubblicazione.

en: Author(s)
it: Autore(i)

en: Authors
it: Autori

en: Authors information missing.
it: Le informazioni sugli autori sono mancanti.

en: Balanced theory and practice
it: Equilibrato fra teoria e pratica

en: Bank Transfer
it: Bonifico bancario

en: Best Sub.
it: Migliore Pub.

en: Bid
it: Offerte

en: Bid on Submissions
it: Offerte sulle Pubblicazioni

en: Bid saved
it: Offerta salvata

en: Bidding
it: Offerte

en: Bidding is not open
it: Le offerte non sono aperte

en: Bids saved
it: Offerte Salvate

en: Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Biography
it: Biografia

en: CAPTCHA Check
it: Controllo CAPTCHA

en: CAPTCHA verification failed
it: Verifica CAPTCHA fallita

en: Cancel Changes
it: Annulla i Cambiamenti

en: Card Code (CVV)
it: Codice di sicurezza

en: Card Expiration
it: Scade il

en: Card Number
it: Numero carta

en: Cardholder Name
it: Titolare c. cred.

en: Category
it: Categoria

en: Chair
it: Presidente

en: Change Password
it: Cambia la Password

en: Check
it: Assegno bancario

en: Check Status
it: Controlla lo Stato

en: Check Status is not available.
it: Il Controllo dello Stato non è disponibile.

en: Check as many as appropriate
it: Barra tutte le opzioni appropriate

en: Check this box when you have finished the review for this submission.  This is used only to track how many outstanding reviews there are.  You will still be able to edit this review after checking this box, until the review deadline date.
it: Barra questa casella quando hai finito la revisione per questa pubblicazione. Questo viene usato solo per tracciare quante revisioni ci sono da fare. Sarai ancora in grado di modificare questa revisione dopo aver barrato questa casella, fino alla data di scadenza della revisione.

en: Check to highlight session
it: Seleziona per evidenziare la sessione

en: City
it: Città

en: Clarity to present understanding
it: Chiarezza nella comprensione attuale

en: Clear Accept: Content, presentation, and writing meet professional norms; improvements may be advisable but acceptable as is
it: Accettato con chiarezza: il contenuto, la presentazione e la scrittura seguono le norme professionali; dei miglioramenti sono consigliabili ma è già accettabile nella forma attuale

en: Clicking the button below will result in your submission being withdrawn.
it: Se fai clic sul pulsante in basso, il tuo pubblicazione verrà ritirato.

en: Comments
it: Commenti

en: Comments for the Authors
it: Commenti per gli Autori

en: Comments for the Program Committee (authors will not see these comments)
it: Commenti per il Comitato del Programma (gli autori non vedranno questi commenti)

en: Comments to Chair
it: Commenti al Presidente

en: Committee Comments
it: Commenti del Comitato

en: Committee Member
it: Membro del Comitato

en: Committee Member Profile Updated
it: Aggiornato profilo di un Membro del Comitato

en: Committee Signup
it: Registrazione Comitato

en: Committee sign-in is closed
it: L'ingresso al Comitato è chiuso

en: Committee sign-up is closed
it: La registrazione nel Comitato è chiusa

en: Completed
it: Completato

en: Conceptualization
it: Concettualizzazione

en: Confirm
it: Conferma

en: Consent
it: Assenso

en: Constructive comments to the author(s) would be appreciated.
it: I commenti costruttivi dell'autore(i) saranno apprezzati.

en: Contact Author
it: Contatta l'Autore

en: Contact author email does not seem valid
it: L'email di contatto dell'autore non sembra valida

en: Contact author invalid
it: Contatta l'autore invalido

en: Content
it: Contenuto

en: Contributor Role
it: Ruolo del collaboratore

en: Copyright&copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>
it: Copyright &copy;%1$s-%2$s <a href="%3$s" target="_blank">%4$s</a>

en: Country
it: Paese

en: Create My Program
it: Crea il Mio Programma

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Current Password
it: Password attuale

en: Current password is not correct
it: La password attuale non è corretta

en: Data curation
it: Cura dei dati

en: Delete Author
it: Cancella Autore

en: Delete Author %1$d
it: Cancella Autore %1$d

en: Delete Review Assignments
it: Cancellare i rapporti Assegnazioni

en: Delete review data and unassign review(s)?
it: Annulla assegnazione recensione ReviewsDelete dati e recensioni annullare l'assegnazione?

en: Department/Division
it: Dipartimento/Divisione

en: Discussants
it: Discussant

en: Discussion
it: Discussione

en: Discussion Options
it: Opzioni Discussione

en: Discussion Post Notification
it: Notifica Messaggio di Discussione

en: Discussion Threads
it: Discussioni

en: Discussions are closed
it: Le discussioni sono chiuse

en: Discussions are currently closed
it: Le discussioni sono al momento chiuse

en: Don't know
it: Non so

en: Download
it: Scarica

en: Download All
it: Scarica All

en: Edit Submission
it: Modifica Pubblicazione

en: Either the submission does not exist, or you have not been assigned it for review.  If this is in error, please contact the <a href="mailto:%s?subject=Review error">Chair</a>.
it: O la pubblicazione non esiste, oppure non ti è stata assegnata per revisione. Se questo messaggio è in errore, contatta il <a href="mailto:%s?subject=Review error">Presidente</a>.

en: Email Chair
it: Email del Presidente

en: Email Notification:
it: Notifica email:

en: Email Reviewers
it: Email Revisori

en: Email Submissions
it: Invia per email le Pubblicazioni

en: Email Username
it: Manda via email il Nome Utente

en: Email address entered is invalid
it: L'indirizzo dell'email non è valido

en: Email does not match username.
it: L'email non corrisponde al nome utente.

en: Email everyone in the above session
it: Invia un'email a tutti nella sessione precedente

en: Email me a copy of this review
it: Mandami per email una copia della revisione

en: Emails will be sent to:
it: La conferma verrà inviata a:

en: Enter
it: Entra

en: Enter keycode below and click the <em>Preview</em> button to preview the program.  Access is granted to the main program page only.
it: Inserisci il codice e clicca il tasto <em>Anteprima</em> per guardare in anteprima il programma. L'accesso è garantito solo alla pagina principale del programma.

en: Enter your current password and click the <em>Update Profile</em> button
it: Inserisci la tua password attuale e clicca sul tasto <em>Aggiorna Profilo</em>

en: Error assigning submission %1$d to reviewer %2$d.
it: Errore nell'assegnazione della pubblicazione %1$d al revisore %2$d.

en: Error checking for submissions
it: Controllo errori nelle pubblicazioni

en: Error checking submission ID
it: Errore nel controllo dell'ID della pubblicazione

en: Facebook Page
it: Pagina Facebook

en: Familiarity
it: Familiarità

en: Fields not correctly filled out
it: I campi non sono stati compilati correttamente

en: File Retrieval
it: Recupero File

en: File did not upload properly
it: Il file non è stato caricato correttamente

en: File does not exist
it: Il file non esiste

en: File format invalid
it: Formato file non valido

en: File is not available
it: Il file non è disponibile

en: File missing
it: File mancante

en: File size limit is %s.
it: Il limite della dimensione del file è %s.

en: File size too large
it: Dimensione del file troppo grande

en: File type
it: Tipo di File

en: File type access is not available
it: L'accesso al tipo di file non è disponibile

en: File upload is not available
it: File Upload non disponibile

en: File uploaded does not match format selected
it: Il file caricato non corrisponde al formato selezionato

en: File uploaded does not match format selected.  Please re-check and try again.  If you are unable to upload the file, contact the Chair.
it: Il file caricato non corrisponde al formato selezionato. Ricontrolla e riprova. Se non riesci a fare l'upload del file, contatta il Presidente.

en: File viewing is not available
it: Visualizzazione file non disponibile

en: Files may no longer be viewed
it: I file non possono più essere visti

en: Filter
it: Filtra

en: First Name
it: Nome

en: First/Given Name
it: Nome/ Nome fornito

en: Following is a copy of your review for submission number [:sid:] submitted to [:OC_confName:].  Note that you will receive this email even if an error occurred during submission.
    
    [:fields:]
it: Di seguito c'è una copia della tua revisione per la pubblicazione numero [:sid:] inviata a [:OC_confName:].  Nota che riceverai questa email anche se c'è stato un errore durante l'invio.
    
    [:fields:]

en: Formal Analysis
it: Analisi formale

en: Format
it: Formato

en: Full Program
it: Programma completo

en: Funding acquisition
it: Acquisizione di finanziamenti

en: General Information
it: Informazione Generale

en: Go
it: Vai

en: Go to first new post
it: Vai al primo messaggio

en: Have a keycode?
it: Hai un codice?

en: High
it: Alta

en: High / Very Interested
it: Alta / Molto Interessato

en: Highly practical
it: Molto pratico

en: Highly theoretical
it: Altamente teorico

en: Honorific
it: Onorifico

en: However as not all required questions were answered, the review was not marked as completed.
it: Comunque visto che non tutte le domande richieste hanno avuto risposta, la revisione non è stata segnata come completa.

en: However, we were unable to update the database.
it: Comunque non siamo stati in gradi di aggiornare il database.

en: However, we were unable to update the format.
it: Tuttavia, non siamo stati in grado di aggiornare il formato.

en: I consent to the collection and use of my personal information, including receiving emails, consistent with the Privacy Policy linked above.
it: Acconsento alla raccolta e all'utilizzo delle mie informazioni personali, inclusa la ricezione di e-mail, soggetto alla privacy policy.

en: I consent to the collection of my personal information and to receive emails about the message below.
it: Acconsento alla raccolta delle mie informazioni personali e a ricevere e-mail relative al messaggio sottostante.

en: I have also obtained the consent of all other individuals whose information I provide.
it: Ho anche ottenuto il consenso di tutte le altre persone di cui fornisco le informazioni.

en: I have completed the review
it: Ho completato la revisione

en: ID
it: Identificativo

en: IEEE eCopyright
it: eCopyright IEEE

en: If from reading the submission you know who the author is, how different is this from earlier submissions on the same topic by the same author? That is, is it the same as or a slight modification of other submissions, with little or no new information
it: Se dalla lettura della presentazione si sa chi è l'autore, quanto è diverso questo da pubblicazioni precedenti sullo stesso argomento da parte dello stesso autore? Cioè, è la stessa o una leggera modifica di altre pubblicazioni, con poca o nessuna nuova informazione

en: If the download does not begin automatically, <a href="%s">click here to download</a>.
it: Se il download non inizia automaticamente, <a href="%s">clicca qui per scaricare</a>.

en: If you are already signed into OpenConf, you may view and reply to the post at:
it: Se sei già entrato in OpenConf, puoi vedere e rispondere ai messaggi su:

en: If you click the "<em>forgot</em>" links, we will be glad to help you out.
it: Se clicchi sui link "<em>dimenticata</em>", saremo felici di aiutarti.

en: If you do not have a password, enter your email address and click the "Reset Password" button
it: Se non si dispone di una password, inserisci il tuo indirizzo e-mail e fare clic sul "Reimposta la password" pulsante

en: If you have any questions, please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s Committee Sign Up Question">Chair</a>
it: Se hai domande, contatta il <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s Domanda sulla Registrazione al Comitato">Presidente</a>

en: If you would like to create a personalized program, check the boxes next to the sessions you would like to attend, then click the Create My Program button at the bottom of the page.  You may then save or print your personalized program through your browser.
it: Se vuoi creare un programma personalizzato, barra le caselle vicino alle sessioni a cui vuoi partecipare, poi clicca sul tasto Crea il Mio Programma al fondo della pagina. Poi potrai salvare o stampare il tuo programma personalizzato attraverso il tuo browser.

en: In Conflict
it: In Conflitto

en: Incorrect username or password.  Please try again below or <a href="%s">click here to reset your password</a>.
it: Nome utente e/o password non corretti. Riprova nuovamente sotto oppure <a href="%s">clicca qui per reimpostare la tua password</a>.

en: Incorrect username or password.  Please try again.  If you continue to have a problem signing in, please contact the <a href="mailto:%s?subject=sign-in problem">Chair</a>.
it: Nome utente e/o password non corretti. Riprova. Se continui ad avere problemi entrando, contatta il <a href="mailto:%s?subject=sign-in problem">Presidente</a>.

en: Info
it: Informazioni

en: Initiate Submission
it: Iniziare la Pubblicazione

en: Invalid credentials
it: Credenziali non valide

en: Invalid file type
it: Tipo di file non valido

en: Invalid file type selected
it: Invalido tipo di file selezionato

en: Invalid proceedings selection
it: Selezione degli atti non valida

en: Invalid program request
it: Richiesta programma non valida

en: Invalid request
it: Richiesta non valida

en: Invalid submission
it: Pubblicazione non valida

en: Invalid submission ID
it: ID Pubblicazione non valido

en: Invalid submission ID or format.
it: ID o formato pubblicazione non valido.

en: Invalid submission file: %s
it: File pubblicazione non valido: %s

en: Invalid submission or bid
it: Pubblicazione o offerta non valida

en: Invalid thread ID
it: ID Discussione non valido

en: Investigation
it: Indagine

en: Is the submission length appropriate
it: La pubblicazione ha una lunghezza appropriata

en: Is this submission a candidate for the best submission award
it: Questa pubblicazione è una candidata al premio di migliore pubblicazione

en: It appears you were filling out a review form -- by signing back in right now with the same username, you will have the option to save the review.
it: Sembra che tu stessi compilando un modulo di revisione &#8211; entrando di nuovo ora con lo stesso nome utente, avraila possibilità di salvare la revisione.

en: Keycode
it: Codice di accesso

en: Keywords
it: Parole Chiavi

en: Language
it: Lingua

en: Last Name
it: Cognome

en: Last Post
it: Ultimo Messaggio

en: Last Update
it: Ultimo Aggiornamento

en: Last/Family Name
it: Cognome

en: Leave these fields blank if you do not want to change the password
it: Lascia vuoti questi campi se non desideri cambiare la password

en: Legend:
it: Legenda:

en: Length
it: Lunghezza

en: LinkedIn
it: Linkedln

en: LinkedIn Page
it: Pagina Linkedln

en: Links open in a new window
it: Link si apriranno in una nuova finestra

en: List of submissions made
it: Lista di pubblicazioni fatte

en: Location
it: Località

en: Low
it: Bassa

en: Low / No Expertise
it: Basso/ Nessuna Esperienza

en: Make Payment
it: Effettuare il pagamento

en: Make Submission
it: Inserisci Pubblicazione

en: Make the changes you want below, then enter your password for verification and click the <em>Update Profile</em> button at the bottom.
it: Fai i cambiamenti che vuoi qui sotto, poi inserisci la tua password per verifica e clicca sul tasto <em>Aggiorna Profilo</em> al fondo.

en: Marginal Tend to Accept: Content has merit, but accuracy, clarity, completeness, and/or writing should and could be improved in time
it: Marginale con Tendenza all'Accettazione: il contenuto ha dei meriti, ma l'accuratezza, la chiarezza, la completezza e/o la scrittura devono e possono essere migliorati in tempo

en: Marginal Tend to Reject: Not as badly flawed; major effort necessary to make acceptable but content well-covered in literature already
it: Marginale con Tendenza all'Esclusione: Non ci sono grossi errori; un grande sforzo è necessario per renderlo accettabile ma il contenuto è già ben trattato nella letteratura

en: Maximum number of authors allowed by the Chair reached
it: Raggiunto il massimo numero di autori consentito dal Presidente

en: Medium / Topic Knowledge
it: Medio/ Conoscenza dell'Argomento

en: Member Home
it: Home Membri

en: Member ID %d
it: ID Membro %d

en: Message
it: Messaggio

en: Methodology
it: Metodologia

en: Mobile Program
it: Programma per Cellulari

en: Moderate
it: Moderata

en: Moderately different from other submissions
it: Moderatamente differente da altre pubblicazioni

en: Move Author Down
it: Sposta l'Autore in Basso

en: Move Author Up
it: Sposta l'Autore in Alto

en: Must Accept: Candidate for outstanding submission. Suggested improvements still appropriate
it: Si deve Accettare: Candidato a pubblicazione eccezionale. I miglioramenti suggeriti sono ugualmente appropriati

en: My %s Program
it: Il mio Programma %s

en: NOT uploaded
it: NON caricato

en: Name
it: Nome

en: New Advocate Assignment(s)
it: Nuova Assegnazione(i) per Sostenitore

en: New Password
it: Nuova Password

en: New Reviewer Assignment(s)
it: Nuova Assegnazione(i) per Revisore

en: New assignments have been made for you to advocate in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
it: Sono state fatte per te delle nuove assegnazioni da sostenere nel sistema OpenConf [:OC_confName:].
    
    
    [:assignments:]
    
    Grazie.

en: New assignments have been made for you to review in the [:OC_confName:] OpenConf system:
    
    
    [:assignments:]
    
    Thank you.
it: Sono state fatte per te delle nuove assegnazioni da controllare nel sistema OpenConf [:OC_confName:].
    
    
    [:assignments:]
    
    Grazie.

en: New information
it: Nuove Informazioni

en: New perspective, issue, or problem definition
it: Nuova prospettiva, problematica o definizione di un problema

en: No assignments found
it: Non è stata trovata nessuna assegnazioni

en: No author rebuttal
it: Nessuna obiezione autore

en: No comments have been posted yet.
it: Nessun commento è stato ancora inserito.

en: No program sessions were selected.
it: Non è stata selezionata alcuna sessione del programma.

en: No rebuttal made
it: Nessuna obiezione fatta

en: No reviewers have provided follow up comments
it: Nessun recensore ha fornito commenti in replica

en: No reviewers have signed up yet
it: Nessun revisore si è iscritto ancora

en: No reviews found
it: Non è stata trovata nessuna revisione

en: No submissions are available
it: Nessuna pubblicazione disponibile

en: No submissions have been made yet.
it: Nessuna pubblicazione è stata ancora fatta.

en: Not much
it: Non molto

en: Note that if the above web address is broken across multiple lines, you will need to copy/paste into one line.
it: Nota che se l'indirizzo web è diviso in più righe, dovrai copiare/incollare in una riga.

en: Note that if your session times out, you may not receive an email; you should log back in right away to recover the review.
it: Nota che se la tua sessione scade, non riceverai una email; invece devi rientrare subito per recuperare la revisione.

en: Note that if your session times out, you will not receive an email; instead you should log back in right away to recover the review.
it: Nota che se la tua sessione scade, non riceverai una email; invece devi rientrare subito per recuperare la revisione.

en: Note: <b>bold</b> submission titles indicate ones assigned to you
it: Nota: i titoli delle pubblicazioni in <b>grassetto</b> indicano quelli assegnati a te

en: Note: Session times out after %d minutes of inactivity
it: Nota: la sessione scade dopo %d minuti di inattività

en: Nothing found
it: Non abbiamo trovato nulla

en: Notification sent to %1$s (%2$d)
it: Notifica inviata a %1$s (%2$d)

en: Notification:
it: Notifica:

en: Notify Reviewer(s)
it: Notifica al Revisore(i)

en: Off
it: Spento

en: On
it: Acceso

en: Once you submit the form, payment information will be displayed.
it: Dopo aver inviato il modulo, verranno visualizzate le informazioni di pagamento.

en: One or more author's data skipped.  Please enter authors sequentially.
it: Dati su uno o più autori saltati. 
    Cortesemente inserisci gli autori in sequenza.

en: One or more files were not found or too large to include in the ZIP archive.
it: Uno o più file non sono stati trovati o troppo grande da includere nell'archivio ZIP.

en: Option(s):
it: Opzione(i):

en: Optional Comments
it: Commenti opzionali

en: Options saved
it: Opzioni salvate

en: Organization
it: Organizzazione

en: Other
it: Altro

en: Overall Value Added to the Field
it: Valore aggiunto complessivo nel Campo

en: PC Comments
it: Commenti PC

en: Password entered is not valid for submission ID %s
it: La password inserita non è valida per la pubblicazione ID %s

en: Password must be at least %d characters
it: La password deve avere almeno %d caratteri

en: Password must be entered twice
it: La password deve essere inserita due volte

en: Passwords entered do not match
it: Le password inserite non corrispondono

en: Payment Information
it: Informazione di pagamento

en: Payment Type
it: Tipo di pagamento

en: Pending
it: In attesa

en: Per your request, here is a list of submissions made to the %s OpenConf system with you listed as the contact:
it: Come da tua richiesta, ecco una lista di pubblicazioni presentate al sistema OpenConf %s che indicavano te come  contatto:

en: Per your request, we have issued you a new password for accessing the %s OpenConf system.  The new password is:
it: Come da tua richiesta, abbiamo rilasciato una nuova password per accedere al sistema OpenConf %s. La nuova password è:

en: Personal Info
it: Informazioni personali

en: Photo
it: Foto

en: Photo Link
it: Foto Link

en: Please <a href="%1$s">try again</a>.  If the problem persists, contact the <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">Chair</a>
it: Cortesemente <a href="%1$s">riprova</a>. Se il problema persiste, contatta il <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">Presidente</a>

en: Please check back
it: Cortesemente controlla di nuovo

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out.  When ready, click on the Initiate Submission button below once.
it: Cortesemente controlla di nuovo i tuoi inserimenti, assicurandoti che tutto sia compilato. Quando sei pronto, clicca una volta sul pulsante Iniziare la Pubblicazione qui di seguito.

en: Please check over your entries, making sure everything is filled out.  When ready, click on the Make Submission button below once.
it: Cortesemente controlla di nuovo i tuoi inserimenti, assicurandoti che tutto sia compilato. Quando sei pronto, clicca una volta sul pulsante Crea una Pubblicazione qui di seguito.

en: Please check the following:
it: Cortesemente controlla quanto segue:

en: Please complete your review first
it: Completa la tua revisione prima

en: Please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s">Chair</a>.
it: Cortesemente contatta il <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s">Presidente</a>.

en: Please contact the <a href="mailto:%1$s?subject=OpenConf problem&body=%2$s">Chair</a>.
it: Cortesemente contatta il <a href="mailto:%1$s?subject=OpenConf problem&body=%2$s">Presidente</a>.

en: Please contact the Chair with any questions.
it: Cortesemente contatta il Presidente se hai delle domande.

en: Please contact the system administrator.
it: Cortesemente contatta l'amministratore del sistema.

en: Please correct the following:
it: Cortesemente correggi quanto segue:

en: Please enter a password you will remember. The submission ID, which you will receive via email upon submission of this form, along with this password will allow you to make future changes to this submission.
it: Inserisci una password che ti ricorderai. L'ID della pubblicazione, che riceverai via email dopo l'invio di questo modulo, assieme a questa password, ti consentirà di fare futuri cambiamenti a questa pubblicazione.

en: Please enter the email you registered with below
it: Inserisci sotto l'email con cui ti sei registrato

en: Please enter your email address below and click on <em>Email Submissions</em>.  We will then email you a list of submissions for which you are the contact author.
it: Cortesemente inserisci il tuo indirizzo email qui sotto e clicca su <em>Pubblicazioni via email</em>. Ti manderemo poi una email con un elenco di pubblicazioni di cui si sei l'autore di contatto.

en: Please enter your submission id and the contact author's email below
it: Cortesemente inserisci qui sotto l'id della tua pubblicazione e l'email dell'autore di contatto

en: Please enter your username and the email you registered with below
it: Inserisci sotto il tuo nome utente e l'email con cui ti sei registrato

en: Please fill in all fields.
it: Cortesemente compila tutti i campi.

en: Please fill out this form completely.
it: Si prega di compilare questo modulo completamente.

en: Please go back and check that the correct submission ID and password were entered.
it: Cortesemente torna indietro e controlla che siano state inserite il corretto ID per la pubblicazione e la corretta password.

en: Please go back and select at least one submission and one reviewer
it: Cortesemente torna indietro e seleziona almeno una pubblicazione ed un revisore

en: Please have your file ready to upload before clicking the button below.  You will have %d minutes to upload the file once you click the button.
it: Prepara il file da caricare prima di cliccare sul tasto sottostante. Avrai %d minuti per caricare il file dopo aver cliccato il tasto.

en: Please select proceedings to view:
it: Seleziona gli atti da vedere:

en: Position
it: Posizione

en: Position/Title
it: Posizione/Titolo

en: Post Comment
it: Inserisci un Commento

en: Postcode/Zip
it: Codice Postale/CAP

en: Posts
it: Messaggi

en: Powered by <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a><sup>&reg;</sup>
it: Gestito da <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a><sup>&reg;</sup>

en: Presenter
it: Presentatore

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview Comment
it: Anteprima Commento

en: Preview Post
it: Anteprima Messaggio

en: Prior Work Diff.
it: Differenza dal lavoro precedente

en: Probable Reject: Basic flaws in content or presentation or very poorly written
it: Probabilmente Respinto: errori di base nel contenuto o nella presentazione oppure pubblicazione scritta con poca cura

en: Proceed with withdrawing submission?
it: Vuoi procedere con il ritiro della pubblicazione?

en: Proceedings
it: Atti

en: Proceedings are not available
it: Gli Atti non sono disponibili

en: Processing...
it: Sto elaborando...

en: Program
it: Programma

en: Program Committee
it: Comitato del Programma

en: Program Committee Signup
it: Registrazione Comitato del Programma

en: Program Preview
it: Anteprima programma

en: Program is not available
it: Il Programma non è disponibile

en: Program is not available.
it: Il programma non è disponibile.

en: Project administration
it: Amministrazione del progetto

en: Re-enter Password
it: Reinserisci la Password

en: Re-uploading a review file for a submission will replace the existing file.
it: Ricaricare un file di revisione per una pubblicazione rimpiazza il file esistente.

en: Reasons must be included for all submissions, because they help us determine what to do when reviewers disagree with each other.
it: Le ragioni devono essere incluse in tutte le pubblicazioni, perché ci aiutano a determinare che cosa fare quando i revisori non sono d'accordo l'un con l'altro.

en: Rebuttal
it: Obiezione

en: Rebuttal Update
it: Aggiornamento Obiezioni

en: Rebuttal not found
it: Obiezione non trovata

en: Rebuttals
it: Obiezioni

en: Receive email notification whenever a post is made for a submission you are assigned to
it: Ricevi la notifica email quando viene inserita una pubblicazione di cui vieni incaricato

en: Recom.
it: Raccoman.

en: Recommendation
it: Raccomandazione

en: Recommendation has been submitted.
it: La raccomandazione non è stata inviata.

en: Redirecting... Click <a href="%s">here</a> if page does not update automatically in 10 seconds.
it: Reindirizzamento... Clicca <a href="%s">qui</a> se la pagina non viene aggiornata automaticamente in 10 secondi.

en: Reject: Content inappropriate to the conference or has little merit
it: Respinto: Contenuto non appropriato alla conferenza oppure con limitati meriti

en: Relates to the confidence you have in your review
it: Connesso alla certezza che hai nella tua revisione

en: Request invalid
it: Richiesta invalida

en: Reset Password
it: Reimposta la Password

en: Resources
it: Risorse

en: Responses
it: Risposte

en: Return to Member home page
it: Ritorna alla pagina principale del Comitato

en: Return to Recommendation
it: Ritorna alla pagina della raccomandazione

en: Return to Review
it: Ritorna alla pagina della revisione

en: Review
it: Revisione

en: Review Committee
it: Comitato Revisioni

en: Review File
it: File di revisione

en: Review and Program Committees
it: Comitati di Controllo e di Programma

en: Review completed
it: Revisione completata

en: Review has been submitted.
it: La revisione è stata inviata.

en: Review must be completed prior to accessing discussion
it: La revisione deve essere completata prima di accedere alla discussione

en: Review not yet completed
it: Revisione non ancora completata

en: Review of submission [:sid:]
it: Recensione della pubblicazione [:sid:]

en: Review(s) Completed
it: Revisione completata

en: Review(s) for the [:OC_confName:] submission below have been completed:
    
    [:title:]
it: Le revisioni per la [:OC_confName:] pubblicazione di seguito sono state completate:
    
    [:title:]

en: Reviewer
it: Revisore

en: Reviewer %s
it: Revisore %s

en: Reviewer Comments
it: Commenti dei revisori

en: Reviewer Committee Signup
it: Registrazione Comitato Revisioni

en: Reviewer Familiarity with Subject Matter
it: Familiarità del Revisore con la Materia in Oggetto

en: Reviewer Follow-up:
it: Replica del revisore:

en: Reviewer ID
it: ID del Revisore

en: Reviewer ID is invalid.
it: L'ID del Revisore non è valido.

en: Reviewer file upload is closed
it: L'upload del file del revisore è chiuso

en: Reviewers
it: Revisori

en: Reviewers are not permitted access to this file type
it: Ai revisori non è permesso l'accesso a questo tipo di file

en: Reviews
it: Recensioni

en: Sample Review
it: Esempio Revisione

en: Sample Review Form - Fill in and submit review by clicking the submission title on main reviewer page
it: Modulo di Revisione di esempio - Riempilo e invia la revisione cliccando il titolo della pubblicazione sulla pagina principale del revisore

en: Save Bids
it: Salva Offerte

en: Save Options
it: Salva Opzioni

en: Score
it: Punteggio

en: Search
it: Ricerca

en: See Reviewer Comments
it: Vedi i Commenti dei Revisori

en: Select File for Upload
it: Seleziona il File da Caricare

en: Select Reviewer(s):
it: Seleziona il Revisore(i):

en: Select Submission(s):
it: Seleziona la(e) Pubblicazione(i):

en: Select review file
it: Seleziona file di revisione

en: Send Email
it: Invia Email

en: Session Chair
it: Presidente sessione

en: Session Chairs
it: Presidenti di sessione

en: Session Chairs and Discussants
it: Presidenti di sessione e discussant

en: Session Info
it: Informazione sulla sessione

en: Session expired.  Please <a href="%s">sign in</a> again.
it: Sessione scaduta. <a href="%s">Entra</a> di nuovo.

en: Session is not available
it: La sessione non è disponibile

en: Session(s)
it: Sessione(i)

en: Sessions
it: Sessioni

en: Set
it: Imposta

en: Settings prohibit viewing additional submission information
it: Le impostazioni proibiscono di vedere ulteriori informazioni sulla pubblicazione

en: Should your session timeout while filling out this review, log back in right away as we may be able to recover your review.
it: Se la tua sessione dovesse scadere mentre stai compilando questa revisione, rientra subito e potresti essere in grado di recuperare la tua revisione.

en: Sign In
it: Entra

en: Sign Out
it: Esci

en: Sign Up
it: Registrati

en: Signed in as: %1$s (%2$d)
it: Sei entrato come: %1$s (%2$d)

en: Speakers
it: Presentatori

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Status
it: Stato

en: Student
it: Studente

en: Subject
it: Oggetto

en: Submission
it: Pubblicazione

en: Submission %1$d assigned to reviewer %2$d.
it: Pubblicazione %1$d assegnata al revisore %2$d.

en: Submission %1$d was already assigned reviewer %2$d.
it: La pubblicazione %1$d è stata già assegnata al revisore %2$d.

en: Submission Categorization
it: Categorie delle Pubblicazioni

en: Submission Fee
it: Tassa di Pubblicazione

en: Submission ID
it: ID della Pubblicazione

en: Submission ID %1$d is in conflict with reviewer ID %2$d.
it: La pubblicazione con ID %1$d è in conflitto con il revisore con ID %2$d.

en: Submission ID %d Discussion
it: Discussione per la Pubblicazione ID %d

en: Submission ID %d was not found
it: La pubblicazione ID %d non è stata trovata

en: Submission ID %s
it: ID della pubblicazione %s

en: Submission ID %s file uploaded
it: L'ID della pubblicazione %s, file caricato

en: Submission ID %s has been uploaded.
it: L'ID della pubblicazione %s è stato caricato.

en: Submission ID [:sid:]
it: ID della pubblicazione [:sid:]

en: Submission ID [:sid:] file uploaded
it: L'ID della pubblicazione [:sid:], file caricato

en: Submission ID [:sid:] has been uploaded.
    
    [:error:]
it: L'ID della pubblicazione [:sid:] è stato caricato.
    
    [:error:]

en: Submission ID is invalid
it: L'ID della pubblicazione non è valido

en: Submission ID or contact author's email invalid.
it: L'ID della pubblicazione o l'email dell'autore di contatto non è valida.

en: Submission ID or password entered is incorrect
it: L'ID o la password della pubblicazione non sono corretti

en: Submission Information
it: Informazioni di pubblicazione

en: Submission Summary
it: Sommario Pubblicazione

en: Submission Title
it: Titolo della Pubblicazione

en: Submission Type
it: Tipo di Pubblicazione

en: Submission Update ID [:sid:]
it: Aggiornamento dell'ID della Pubblicazione [:sid:]

en: Submission Withdraw - ID [:sid:]
it: Ritiro Pubblicazione - ID [:sid:]

en: Submission [:sid:] Withdrawn
it: Pubblicazione [:sid:] ritirata

en: Submission edits are no longer available.
it: Le modifiche della pubblicazione non sono più disponibili.

en: Submission is not available
it: La pubblicazione non è disponibile

en: Submission summary is not available
it: Non è disponibile un sommario della pubblicazione

en: Submission withdraw is not available.
it: Ritiro della pubblicazione non disponibile.

en: Submissions are closed.
it: Le pubblicazioni sono chiuse.

en: Submissions assigned for review:
it: Pubblicazioni assegnate per revisione:

en: Submissions to Advocate:
it: Pubblicazioni da Sostenere:

en: Submissions to Review:
it: Pubblicazioni da Controllare:

en: Submit
it: Invia

en: Submit Changes
it: Inserisci i Cambiamenti

en: Submit Copyright
it: Invia Copyright

en: Submit Follow-up
it: Invia Replica

en: Submit Rebuttal
it: Inserisci Obiezione

en: Submit Recommendation
it: Invia Raccomandazione

en: Submit Review
it: Invia Revisione

en: Suffix
it: Suffisso

en: Supervision
it: Supervisione

en: TIP: Use a local text editor to write your review, and then select/copy the information below.  This way, in case of a network outage, you won't lose the review.
it: SUGGERIMENTO: usa un editor di testo in locale per scrivere la tua recensione, e poi seleziona/copia le informazioni sotto. In questo modo, in caso di un problema di rete, non perderai la revisione.

en: Talks
it: Presentazioni

en: Telephone
it: Telefono

en: Tends toward practical
it: Tende alla pratica

en: Tends towards theoretical
it: Tende ad essere teorico

en: Thank you for signing up for the [:OC_confName:] [:committee:].  Below is the information you provided.  If you have any questions, please contact [:OC_pcemail:] or reply to this email.
    
    [:fields:]
it: Grazie per esserti registrato per la [:OC_confName:] [:committee:].  Sotto ci sono le informazioni che hai fornito. Se hai delle domande, contatta [:OC_pcemail:] oppure rispondi a questa email.
    
    [:fields:]

en: Thank you for signing up.   We have emailed you a confirmation with your information.
it: Grazie per esserti registrato. Ti abbiamo inviato una conferma via email con le tue informazioni.

en: Thank you for your submission to [:OC_confName:].  Below is a copy of the information submitted for your records.
    
    [:fields:]
it: Grazie per la tua pubblicazione a [:OC_confName:]. Qui di seguito c'è una copia delle informazioni fornite per il tuo archivio.
    
    [:fields:]

en: The ZIP archive has been created, and the download should begin shortly.
it: L'archivio ZIP è stato creato, e il download dovrebbe iniziare a breve.

en: The author has made the following rebuttal to the reviews:
it: L'autore ha fatto la seguente obiezione alle revisioni:

en: The confirmation email will be sent to:
it: L'e-mail di conferma verrà inviata a:

en: The file failed to load properly.  Please email it directly to the <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s File failed - submission ID %3$s">Chair</a>
it: Il file non è stato caricato correttamente.  Cortesemente manda un'email direttamente al <a href="mailto:%1$s?subject=%2$s File failed - submission ID %3$s">Presidente</a>

en: The file failed to load.
it: Non è stato possibile caricare il file.

en: The file failed to load.  Please <a href="%1$s">try again</a>.  If the problem persists, contact the <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">Chair</a>
it: Il file non è stato caricato. Cortesemente <a href="%1$s">prova di nuovo</a>.  Se il problema persiste, contatta il <a href="mailto:%2$s?subject=File Upload failed">Presidente</a>

en: The keycode entered is incorrect.  Please click on the Back button to try again.  If you are still unable to access the committee sign up page, please contact the Chair.
it: Il codice inserito non è corretto. Clicca sul tasto Indietro per riprovare. Se non sei ancora in grado di accedere alla pagina di registrazione del comitato contatta il Presidente.

en: The post follows below.
it: Il messaggio segue sotto.

en: The program is not ready yet
it: Il programma non è ancora pronto

en: The submission below has been withdrawn and is no longer assigned to you.
    	
    	[:sid:]. [:title:]
it: La seguente pubblicazione è stata ritirata e non ti è più assegnata.
    	
    	[:sid:]. [:title:]

en: The submission below has been withdrawn at the author's request.  If you did not intend to withdraw the submission, please reply back.
    
    [:submission:]
it: La pubblicazione di seguito è stata ritirata su richiesta dell'autore. Se non avevi intenzione di ritirare la pubblicazione, cortesemente contatta il Presidente.
    
    [:submission:]

en: The submission has been updated.  Below is the information submitted.
it: La pubblicazione è stata aggiornata. Qui sotto troverai le informazioni inserite.

en: The transaction failed for the following reason(s):
it: L'transazione non è riuscita per il seguente motivo:

en: There are no files available
it: Non ci sono file disponibili

en: There are no files available for viewing
it: Non ci sono file disponibili per la visualizzazione

en: There are no review files available for viewing
it: Non ci sono file di revisione disponibili alla visualizzazione

en: There are no reviewer comments as of yet
it: Non ci sono ancora commenti del revisore

en: There are no submissions available for you to view.
it: Non ci sono pubblicazioni da vedere disponibili a te.

en: There is a %1$d hour timeout for editing the submission.  Please <a href="%2$s">edit submission</a> once again
it: C'è un intervallo di %1$d ora per modificare la pubblicazione.  Cortesemente <a href="%2$s">modifica la pubblicazione</a> ancora una volta

en: There is a %d hour limit to complete updates
it: C'è un limite di %d ore per completare gli aggiornamenti

en: This feature is currently disabled
it: Questa funzione è stata al momento disabilitata

en: This submission appears to already have been made; please check your email for a confirmation.
it: Questa pubblicazione sembra sia già stata fatta; cortesemente controlla la tua email per una conferma.

en: This submission failed our security check, possibly due to you have signed in again, or a third-party having redirected you here.  Below is the information provided.  If you were attempting to submit a review, print this information out or copy/paste it to a new document so it can be re-entered; then <a href="%s">try again</a>.  If the problem persists, please contact the Chair.
it: Questa pubblicazione ha fallito i nostri controlli di sicurezza, forse perchè sei entrato di nuovo, oppure sei stato rediretto qui da una terza parte. Sotto puoi trovare le informazioni forniea. Se stavi tentando di inviare una revisione, stampa queste informazioni oppure copiale/incollale in un nuovo documento così potrai reinserirle; poi <a href="%s">prova di nuovo</a>. Se il problema continua, contatta il Presidente.

en: This submission may not be viewed
it: La pubblicazione non può esser vista

en: This website uses cookies to provide essential services only.
it: Questo sito Web utilizza i cookie per fornire solo i servizi richiesti.

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: Tip: Click on ID, Name, or Reviews on the line below to re-sort this list (page will reload)
it: Suggerimento: Clicca sull'ID, Nome o Revisioni sulla linea sotto per riordinare questa lista (la pagina ricaricherà)

en: Title
it: Titolo

en: Title - click for recommendation form
it: Titolo - clicca per un modulo di raccomandazione

en: Title - click for review form
it: Titolo - clicca per il modulo di revisione

en: To add more authors, enable JavaScript and reload page.
it: Per aggiungere altri autori, abilita il JavaScript e ricarica la pagina.

en: To help match submissions to reviewers and sessions, please select the area(s) most applicable to your submission
it: Per aiutare a far combaciare le pubblicazioni con i revisori e le sessioni, seleziona le aree più corrispondente alla tua pubblicazione

en: To help match submissions to reviewers, please select the area(s) most applicable to your submission
it: Per aiutare a far combaciare le pubblicazioni con i revisori, seleziona le aree più corrispondente alla tua pubblicazione

en: Topic
it: Argomento

en: Topic Areas
it: Ambiti degli Argomenti

en: Topic(s)
it: Argomento(i)

en: Total
it: Totale

en: Totally or largely different from other submissions
it: Totalmente o in gran parte differente da altre pubblicazioni

en: Totally or largely identical to other submissions
it: Totalmente o in gran parte identica ad altre pubblicazioni

en: Transaction Failed
it: Transazione non riuscita

en: Try again
it: Prova di nuovo

en: Twitter Page
it: Pagina Twitter

en: Type
it: Tipo

en: Unable to add one or more authors or topics.
it: Non è possibile aggiungere uno o più autori o argomenti.

en: Unable to add sessions
it: Non è possibile aggiungere degli sessioni

en: Unable to add topics
it: Non è possibile aggiungere degli argomenti

en: Unable to edit submission
it: Impossibile modificare Pubblicazione

en: Unable to email notification to <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)
it: Incapace di inviare notifica email a <a href="mailto:%1$s">%2$s</a> (%3$d)

en: Unable to find submission ID %s
it: Non è stato possibile trovare la pubblicazione ID %s

en: Unable to open file to check format
it: Impossibile aprire il file per controllare il formato

en: Unable to process request
it: Impossibile elaborare la richiesta

en: Unable to retrieve author(s) information
it: Non è possibile recuperare le informazioni sull'autore(i)

en: Unable to retrieve file type
it: Impossibile recuperare il tipo di file

en: Unable to retrieve information
it: Impossibile recuperare le informazioni

en: Unable to retrieve review files
it: Impossibile recuperare i file di revisione

en: Unable to retrieve session presentation authors
it: Impossibile recuperare la presentazione della sessione

en: Unable to retrieve session presentations
it: Impossibile recuperare le presentazioni della sessione

en: Unable to retrieve submission
it: Non è possibile recuperare la pubblicazione

en: Unable to retrieve submissions
it: Non è stato possibile recuperare le pubblicazioni

en: Unable to retrieve topic(s) information
it: Non è possibile recuperare le informazioni sull'oggetto(i)

en: Unable to retrieve upload file type
it: Impossibile recuperare il tipo di file in upload

en: Unable to retrieve upload file types
it: Impossibile recuperare i tipi di file in upload

en: Unable to save bid
it: Impossibile salvare le offerte

en: Unable to setup session to view review files
it: Impossibile impostare la sessione per vedere i file di revisione

en: Unable to store file
it: Impossibile salvare file

en: Unable to update authors or topics (2)
it: Non è possibile aggiornare gli autori o gli argomenti (2)

en: Unable to update format.  Try again or notify Chair.
it: Impossibile aggiornare il formato. Riprova o notifica il Presidente.

en: Unable to update password
it: Non è possibile aggiornare la password

en: Unable to update submission
it: Non è possibile aggiornare la pubblicazione

en: Unable to update topics
it: Non è possibile aggiornare gli argomenti

en: Unable to verify file upload.
it: Non è possibile verificare il file upload.

en: Unable to verify whether submission has already been made
it: Non è possibile verificare se la pubblicazione sia stata già effettuata

en: Unable to view file
it: Non è possibile vedere il file

en: Unassign Reviews
it: Annullare l'assegnazione Recensioni

en: Unsure
it: Incerto

en: Update Profile
it: Aggiorna il Profilo

en: Upload File
it: Carica il File

en: Upload Review File
it: Fai l'upload del File di Revisione

en: Upload Review Files
it: Carica i File di Revisione

en: Upload Type
it: Tipo di upload

en: Upload a submission review file
it: Carica un file di revisione della pubblicazione

en: Upon payment receipt, a submission ID will be provided, which along with the password specified below, will allow you to edit and complete the submission.
it: Al ricevimento del pagamento, verrà fornito un ID di pubblicazione, che insieme con la password specificata di seguito, vi permetterà di modificare e completare la pubblicazione.

en: Useful for your own record or in case there is some kind of error during updating.
it: Utile per tua promemoria oppure in caso si verifichi un errore durante l'aggiornamento.

en: Username
it: Nome Utente

en: Username Recovery
it: Recupero Nome Utente

en: Username and/or password not valid.  Please try again.  If you continue to have a problem signing in, please <a href="../author/contact.php">contact the Chair</a>.
it: Nome utente e/o password non validi. Riprova. Se continui ad avere problemi entrando, <a href="../author/contact.php">contatta il Presidente</a>.

en: Username is already taken; select a different username (or <a href="%s">Sign In</a> if you already registered)
it: Il nome utente è già preso; seleziona un diverso nome utente (oppure <a href="%s">Entra</a> se sei già registrato)

en: Username must be between %1$d and %2$d characters: letters, numbers, period, hyphen, @
it: Il nome utente deve avere fra %1$d e %2$d caratteri: lettere, numeri, punto, trattino, @

en: Validation
it: Validazione

en: Valuable confirmation of present knowledge
it: Utile Conferma della conoscenza attuale

en: Value
it: Valore

en: View Assignments
it: Visualizza Assegnazioni

en: View File
it: Vedi il File

en: View Proceedings
it: Vedi gli Atti

en: View Review Files
it: Vedi file di revisione

en: View Reviewer Comments
it: Vedi i commenti Revisore

en: View Submission
it: Visualizza l'Pubblicazione

en: View Submissions
it: Vedi Pubblicazioni

en: Visualization
it: Visualizzazione

en: We are generating a ZIP archive of the files.  Please do not close this page.  Once the ZIP archive is created, you will be prompted to save the file.
it: Stiamo generando un archivio ZIP. Si prega di non chiudere questa pagina. Una volta creato l'archivio ZIP, vi verrà chiesto di salvare il file.

en: We are still waiting for the list of topics to be finalized before opening up for submissions. Please check back later.
it: Stiamo attendendo che il Presidente finalizzi la lista degli argomenti prima di aprire le pubblicazioni. Ricontrolla in seguito.

en: We could not record your rebuttal.  It is displayed above so you may copy it and try again
it: Non siamo stati in grado di registrare la tua obiezione. È mostrata sopra, quindi puoi copiarla e riprovare

en: We did not find any submissions where the contact author's email is %s
it: Non abbiamo trovato nessuna pubblicazione in cui l'email dell'autore di contatto sia %s

en: We encountered a problem withdrawing your submission.  Please contact the Chair.
it: Si è verificato un problema nel ritiro della tua pubblicazione. Cortesemente contatta il Presidente.

en: We have emailed the list of submissions for which you are the contact author.
it: Abbiamo inviato via email la lista delle pubblicazioni per le quali tu sei l'autore di contatto.

en: We have emailed you a new password.
it: Ti abbiamo inviato via email una nuova password.

en: We have emailed you a new password.  Once you receive it, please <a href="%s">sign in</a> and change it.
it: Ti abbiamo inviato una nuova password via email. Una volta che la riceverai <a href="%s">entra</a> e cambiala.

en: We have emailed your username.  Once you receive it, you may <a href="%s">sign in here</a>.
it: Ti abbiamo inviato via email il tuo nome utente. Una volta che lo riceverai, potrai <a href="%s">entrare qui</a>.

en: We have encountered a problem:
it: Abbiamo riscontrato un problema:

en: We have reset your password, but have been unable to email it to you.  Please contact the administrator.
it: Abbiamo reimpostato la tua password, ma non siamo stati in grado di inviartela per email. Contatta l'amministratore.

en: We use these suggestions in assigning submissions to sessions for the conference, but not in determining whether the submission is accepted)
it: Usiamo questi suggerimenti per assegnare le pubblicazioni alle sessioni della conferenza, ma non per determinare se la presentazione è accettata)

en: We were unable to automatically save your bid (reason: %1$s).<br />Please use the Save Bids button below.
it: Non siamo stati in grado di salvare automaticamente la tua offerta (ragione: %1$s).<br />Cortesemente usa il tasto Salva Offerte qui sotto.

en: We were unable to automatically save your bid. This may have been due to your session timing out. Try opening up a new browser window, and signing in once again. Then revisit this window and click the Save Bid button below.
it: Non siamo stati in grado di salvare automaticamente la tua offerta. Questo potrebbe esser dovuto allo scadere della tua sessione. Prova ad aprire una nuova finestra del browser e ad entrare nuovamente. Poi ritorna su questa finestra e clicca sul tasto Salva Offerta.

en: We were unable to send copy of the review via email
it: Non siamo stati in grado di inviare una copia della revisione per email

en: Web Site
it: Sito Web

en: When you click on the <em>Copyright Submission</em> button below, you will be redirected to an IEEE server to process your copyright submission.
it: Quando clicchi sul tasto <em>Copyright Pubblicazione</em> sotto, vieni rediretto ad un server IEEE per elaborare il copyright della tua pubblicazione.

en: Which of the following session(s) would be the most appropriate for this submission
it: Quale delle seguenti sessioni sarebbe più appropriata per questa presentazione

en: Withdraw Submission
it: Ritira la Pubblicazione

en: Writing - original draft
it: Scrittura - bozza originale

en: Writing - review & editing
it: Scrittura: revisione e modifica

en: X = Delete Author\n+ = Move Author Up\n&ndash; = Move Author Down\n\nNote: Only update author fields\nafter deleting/moving them
it: X = Cancella Autore\n+ = Sposta Autore in Alto\n&ndash; = Sposta Autore in Basso\n\nNota: aggiorna solo i campi autore\ndopo averli cancellati/spostati

en: X = Delete Author\n+ = Move Author Up\n&ndash; = Move Author Down\n\nNote: Only update individual author fields once\nall deleting and moving has been done
it: X = Cancella Autore\n+ = Sposta Autore in Alto\n&ndash; = Sposta Autore in Basso\n\nNota: aggiorna i campi dell'autore individuale solo una volta\ndopo che è stato completato la cancellazione e lo spostamento

en: Yes
it: Sì

en: You already appear to be signed into a committee account.  Please <a href="%s">sign out</a> first before trying to create a new account.
it: Sembra che tu sia entrato in un account di un comitato.  Cortesemente <a href="%s">esci</a> per prima cosa prima di creare un nuovo account.

en: You appear to have a conflict with this submission
it: Sembra che tu abbia un conflitto con questa pubblicazione

en: You are not assigned to this submission
it: Non ti è stata assegnata questa pubblicazione

en: You are not listed as being on the program committee
it: Non sei nella lista del comitato del programma

en: You do not have any submissions assigned
it: Non hai alcuna pubblicazione assegnata

en: You do not have any submissions to advocate.
it: Non hai alcuna pubblicazione da sostenere.

en: You do not have any submissions to review.
it: Non hai alcuna pubblicazione da controllare.

en: You do not have permission to access the discussion
it: Non hai il permesso per accedere alla discussione

en: You do not have permission to retrieve this submission
it: Non hai il permesso di recuperare questa pubblicazione

en: You do not have permission to see the reviews for this submission
it: Non hai il permesso di vedere le revisioni per questa pubblicazione

en: You may change this password at any time by signing in to the OpenConf system and updating your profile.
it: Puoi cambiare questa password in qualunque momento entrando nel sistema OpenConf e aggiornando il tuo profilo.

en: You may change this password by signing in to the OpenConf system and editing your submission.
it: Puoi cambiare la password accedendo al sistema OpenConf e modificando la tua pubblicazione.

en: You may not make assignments to reviewer ID %d.
it: Non puoi dare incarichi al revisore con ID %d.

en: You may not make assignments to submission ID %d.
it: Non puoi dare incarichi per la pubblicazione con ID %d.

en: You may only submit a follow-up comment once.
it: Puoi inviare un commento di replica solo una volta.

en: You may review or edit the submission <a href="%s">here</a>.
it: Puoi controllare o modificare la pubblicazione <a href="%s">qui</a>.

en: You will have one hour from the time you sign in to retrieve review files.  After one hour, you will need to sign in again.
it: Avrai un'ora dal momento in cui entri per recuperare i file di revisione. Dopo un'ora, dovrai entrare di nuovo.

en: Your Follow-up:
it: La tua Replica:

en: Your consent is required and is subject to our Privacy Policy linked above.
it: Il tuo consenso è richiesto ed è soggetto alle nostre privacy policy.

en: Your file failed to load properly.  Please try <a href="%s">uploading just the file</a> or contact the Chair.
it: Il tuo file non è stato caricato correttamente. Cortesemente prova <a href="%s">a caricare solo il file</a> o contatta il Presidente.

en: Your follow-up has been recorded.
it: La tua replica è stata registrata.

en: Your follow-up input is blank.
it: I dati della tua replica sono assenti.

en: Your message has been sent.
it: Il tuo messaggio è stato inviato.

en: Your payment could not be verified.  Please contact us for further assistance.
it: Il pagamento non può essere verificata. Vi preghiamo di contattarci per ulteriore assistenza.

en: Your payment was successful, however we were unable to issue a submission ID
it: Il pagamento ha avuto esito positivo, ma siamo stati in grado di emettere un ID della pubblicazione

en: Your profile has been successfully updated.  <a href="%s">Return to the main Committee page</a>.
it: Il tuo profilo è stato aggiornato con successo.  <a href="%s">Ritorna alla pagina principale del Comitato</a>.

en: Your profile has been updated.
it: Il tuo profilo è stato aggiornato.

en: Your profile has been updated.  The submitted information follows below:
    
    [:fields:]
it: Il tuo profilo è stato aggiornato. Le informazioni inviate sono elencate di seguito:
    
    [:fields:]

en: Your rebuttal appears to be blank
it: La tua obiezione sembra vuota

en: Your rebuttal has been recorded.
it: La tua obiezione è stata registrata.

en: Your review has not been saved.
it: La tua revisione non è stata salvata.

en: Your session has timed out or you did not sign in properly.  Please sign in again.
it: La tua sessione è scaduta oppure non sei entrato correttamente. Entra di nuovo.

en: Your session timed out prior to your submission being completed.  Would you like to submit it now?
it: La tua sessione è scaduta prima che la tua pubblicazione fosse completata. Vuoi inviarla adesso?

en: Your submission has been withdrawn.  If this is not what you intended to do, please contact the Chair.
it: La tua pubblicazione è stata ritirata. Se questo non è ciò che intendevi fare, cortesemente contatta il Presidente.

en: Your username for accessing the %s OpenConf system is:
it: Il tuo nome utente per accedere al sistema OpenConf %s è:

en: add to calendar
it: aggiungi al calendario

en: check box to notify reviewer(s) that new assignments have been made
it: barra la casella per notificare al revisore(i) che nuovi incarichi sono stati fatti

en: click to add more authors
it: clicca per aggiungere altri autori

en: click to reverse sort order
it: clicca per invertire l'ordine

en: file not available
it: il file non è disponibile

en: forgot ID?
it: hai dimenticato l'ID?

en: forgot password?
it: hai dimenticato la password?

en: forgot username?
it: hai dimenticato il nome utente?

en: reverse sort order
it: ordine inverso

en: review form for submission ID %d
it: modulo di revisione per l'ID %d della pubblicazione

en: see reviews and make recommendation for submission ID %d
it: vedi le revisioni e fai una raccomandazione per la pubblicazione ID %d

en: sort by Submission ID
it: ordina per ID Pubblicazione

en: sort by last posting time
it: ordina per ultimo orario di invio

en: sort by score
it: ordina per punteggio

en: unable to add one or more authors, but submission added.  Please edit submission.
it: non è possibile aggiungere uno o più autori, ma la pubblicazione è stata aggiunta. Cortesemente modifica la pubblicazione.

en: unable to add submission topic, but submission and authors added
it: non è possibile aggiungere un argomento della pubblicazione, ma sono stati aggiunti l'autore e la pubblicazione

en: unable to get submission ID
it: non è possible trovare l'ID della pubblicazione

en: unable to process submission
it: non è possibile procedere con la pubblicazione

en: uploaded
it: caricato

en: view
it: vedi

en: view abstract
it: vedi il riassunto

en: view and respond to rebuttal
it: osserva e rispondi ad una obiezione
